Jak zlepšit výkonnost PPC reklam - obsahová síť

Obsahová síť v Google nám přináší další možnosti, kterými lze oslovit nové uživatele, případně remarketingovat stávající zákazníky.

V mnoha případech se “povede” v obsahové síti utratit více finančních prostředků, než by bylo vhodné.

Po minulém článku, Jak zlepšit výkonnost PPC reklam ve vyhledávací síti, se dnes podíváme na práci s obsahovou sítí.

Pro tuto reklamu lze využívat více druhů inzerátů, ať už bannery, responzivní reklamu, video, nebo speciální inzeráty do Gmailu.

Nastavení kampaně

První úskalí na nás čeká již v nastavení kampaně. Rozhodně není potřeba si vybírat cíl, protože omezuje kde a jak se budou reklamy zobrazovat.

V nastavení ještě chvíli zůstaneme a týká se jazyků. Pokud cílíme na Českou republiku a navíc na uživatele, kteří mluví česky, rozhodně bychom měli dávat jen češtinu (slovenštinu). Jde o to, že se reklamy zobrazují v závislosti s jazykovým nastavením webu. Například, přijede-li cizinec z Japonska, máte nastavené všechny jazyky, podívá se na své oblíbené japonské stránky v ČR (tyto stránky musí být a předpokládejme, jsou součástí obsahové sítě) může se mu zobrazit česká reklama. Což příliš neocení. Z toho důvodu buďte opatrní a nedávejte všechny jazyky, jen češtinu a slovenštinu.

Mezi další faktory v nastavení bych se zaměřil na omezení frekvence na uživatele. Nechcete uživatele “umlátit” Vaší reklamou. Frekvence nastavení se může lišit, například pro bannerové kampaně dávám 3-5 zobrazení denně.

Pokud budujete důvěryhodnou značku, zaměřte se vyloučení obsahu. Vašim cílem nemusí být zobrazování reklam u různého citlivého obsahu jako jsou něštěstí, skandály apod.

Vyloučení mobilních aplikací

Další krok v optimalizaci kampaní do obsahové sítě spočívá ve vyloučení mobilních aplikací. Nyní se možná ptáte proč? Zvláště ve chvíli, kdy víte, že mobilní aplikace používá široká škála uživatelů. Jenže úskalí spočívá v tom, že uživatelé v aplikacích velice často kliknou na reklamu nechtěně. V praxi to pak vypadá tak, že máte velký počet zobrazení a prokliků z aplikací. Na první pohled to vypadá lákavě, na druhý (ekonomický) pohled to tak lákavé není, protože jsou tyto prokliky drahé a mnohdy nic nepřinášejí.

Vyloučení mobilních aplikací lze udělat když máte hotovou kampaň. Můžete se rozhodnou zda chcete vylučovat na úrovni kampaně, nebo jen sestavy. Nebo dokonce celého účtu.

Přesný postup je takový: Umístění (buď na úrovni kampani, nebo sestavy) -> Vyloučeno -> Modrá ikona tužky -> Vyloučit umístění.

Ať už se nacházíte na jakékoliv úrovni vždy máte možnost vyloučit aplikace pro účet, kampaň, či sestavu.

Vybíráte si Kategorie aplikací. A nevětší "otročina" spočívá v tom, že musíte zaklikat všechny kategorie (v současné chvíli je jich 141). Vyberte na úrovni účtu. 

Pokud využíváte Google Ads Editor, lze vyloučení udělat na pár kliknutí.

Stačí si vybrat kampaň (sestavu) pro kterou chcete vyloučení řešit. V záložce Spravovat -> Klíčová slova a cílení -> Kategorie mobilních aplikací vylučující. V prostřední části editoru vyberete +Přidat vylučující kategorii mobilních aplikaci. Posléze si vyberu zda na úrovni kampaně, či sestavy a vložím All Apps.

Reklamy se nespouští

Podíváte se na kampaně (sestavy) za určité období a zjistíte, že nemáte žádné zobrazení a tím pádem ani prokliky. Klasická otázka zní, co s tím, na co se podívat?

Z praktických zkušeností může být zádrhel na několika místech.

Máte nastavené nízké CPC / CPM. Jednoduše jste podstřelili cenu tak nízko, že se reklamy nezobrazují, protože nevyhrají v aukci. Ano, také v obsahové síti se řeší aukce.

Zde Vám nezbyde než dát vyšší cenu za proklik (nebo tisíc zobrazení).

Cílení reklamy je příliš omezené. Nastavili jste reklamní sestavu tak, že jste namíchali klíčová slova, témata, umístění a například zájmy. Je bezvadné, že se snažíte najít nejrelevantnějšího uživatele, jenže Ads nedokáže reklamu umístit, protože je cílení moc zúžené. Nesmíte zapomenout, že se automaticky dělá průnik všech metod cílení.

Řešení je pak nasnadě, odstranit jednu, nebo více možností zacílení reklamy.

Kde se reklamy zobrazily

Stránky na kterých se reklamy zobrazily mohou také ovlivit výkonnost. Například zjistíte, že se reklamy zobrazily na webech, či konkrétních stránkách, kde nikdo neklikal, či klikal a nekonvertoval. Nebo opačně, zjistíte weby, kde se reklamě velmi dobře daří a tyto použijete pro další propagaci.

Zobrazení na konkrétních stránkách zjistíme v sestavě -> Umístění -> Kde se reklamy zobrazily

Pokud chceme jít ještě dál a zjistit na jakých konkrétních URL se zobrazily reklamy, stačí jen zakliknout konkrétní doménu a v modré liště vybrat Zobrazit podrobnosti.

Kontrola výkonnosti

Na základě toho o jaký typ reklamy se jedná je potřeba také nastavit klíčové ukazatele výkonnnosti.

Budete-li se bavit spíše o reklamách založených na povědomí o značce, nejvíce potřebujete řešit počty zobrazení reklam.

V případě reklam zaměrených více na výkon budete řešit zobrazení, prokliky, konverze (také konverze po zobrazení), PNO a další zajímavé ukazatele.

Obsahová síť má tedy tu zvláštnost, že dokážete měřit konverze z prokliku reklamy, ale také pouze ze zobrazení.

Cena za proklik vs. cena za tisíc zobrazení

Zde se jedná spíše o téma na zamyšlení, jestli používat cenu za proklik, či platbu za tisíc zobrazení reklamy.

Cena za proklik (CPC) se využívá v případě, že chcete zvýšit návštěvnost Vašeho webu.

Oproti CPM - cena za tisíc zobrazení - se využívá, když máte zájem o zvýšení povědomí o značce. Jinými slovy, chcete být opravdu vidět.

Informací o obsahové síti nabízíme ještě více na našem 130 hodinovém online marketing kurzu

Autor: Lukáš Pavelka