- 

Google Analytics XLIV. - crawler referrer spam a ghost referrer spam

Již jsme si ukazovali, jak odstranit spam referrery ze svých reportů Google Analytics. Všichni, kteří jsme se s tím setkali, máme nejspíše alespoň hrubou představu o tom, co to spam referrer je, nicméně, pojďme se na něj podívat ještě více zblízka ;)

Nástroj Google Analytics je velmi mocný. Poskytuje nám mnoho pohledů na návštěvnost našich webů. Je však také poměrně náchylný na spamy. A pokud z něj chceme „dostat to nejlepší“, je třeba tyto nežádané návštěvy zastavit tak rychle, jak to jde. Jeden z možných způsobů jak toto nastavit popisuje výše zmíněný článek.

Ale teď se podíváme spam referrerům trochu pod pokličku :) Co se vůbec myslí pojmem referrer? S tímto termínem se setkáte v souvislosti s tím, když prohlížeč přejde z jedné stránky na jinou a poukazuje na to, odkud že to uživatel přišel. Tento referrer může být právě například webová stránka, kterou chce někdo promovat. V takovém případě bude dotyčný nejspíše pomocí automatického scriptu posílat opakované požadavky na vaše webové stránky za účelem toho, aby se pak jeho stránka objevovala ve vašich přehledech v Analyticsech. A v tom momentě máte tu čest s tzv. referrer spamem(odkazový spam).

Ptáte se, proč má tohle někdo zapotřebí? S největší pravděpodobností tady běží o návštěvnost. Referrer spam útočí na přirozenou lidskou zvědavost a věří, že poté, co ho objevíte ve svých reportech, půjdete se na tu jejich URL podívat. Pokud tohle udělají tisíce jimi napadených stránek, snadno si domyslíte, jakou návštěvnost jim to přinese. Někteří vás dokonce přesměrují na svůj e-shop a mohou na vás případně i vydělat ;)

Jak to dělají? Spammeři používají dvě hlavní metody – tzv. ghost spam a nebo tzv. crawler referrer spam. První z nich je nejrozšířenější a jak už název napovídá – říká se jim „ghost“ (duch) z prostého důvodu – nikdy totiž reálně fyzicky nenavštíví váš web a tudíž na něm neprovedou žádnou interakci. Zasáhnou totiž napřímo váš Google Analytics. Zneužívají k tomu tzv. měřící protokol, který jim umožní posílat data rovnou serverům Google Analytics. Jediné, co k tomu potřebují, je číslo ID vašeho měřícího kódu GA a k těmto číslům se dostávají nejspíše jejich náhodným generováním ve tvaru UA-123456-7. Se zbytkem už si poradí sami a automatickým scriptem vám začnou posílat falešná data do vašich reportů.

A jak je tomu scrawler referrer spamem? Funguje podobně jako roboti jednotlivých vyhledávačů, kteří procházejí webové stránky za účelem jejich indexace (Googlebot, Seznambot atd). Crawler referrer spam také prochází webové stránky, avšak za jiným účelem - přivedením návštěvnosti na své vlastní stránky. Obvykle také ignoruje doporučení, která robotům podsouváte v souboru robots.txt (zákaz procházení některých stránek vašeho webu atd). Narozdíl od ghost referreru (který na vaše stránky fyzicky nikdy nechodí) tento crawler referrer spam můžete zablokovat z konfiguračního souboru pro webový server .htaccess (řekněte programátorovi). Nebo na něj vytvořit filtr v Google Analytics (viz konec článku). A jak ho odhalíte? Jelikož crawler referrer spam chodí fyzicky na váš web, najdete ho jednoduše v access logu :).

A nakonec několik příkladů:

Několik posledních zástupců crawler referrer spamu:

dailyrank.net / referral
sitevaluation.org / referral
100dollars-seo.com / referral
forum69.info / referral
best-seo-solution.com / referral
best-seo-offer.com / referral
buttons-for-website.com / referral
buttons-for-your-website.com / referral
semalt.semalt.com / referral
semalt.com / referral

A několik posledních zástupců ghost referrer spamu:

howtostopreferralspam.eu / referral
trafficmonetize.org / referral
непереводимая.рф / referral
непереводимая.рф / organic
websites-reviews.com / referral
sanjosestartups.com / referral
4webmasters.org / referral
s.click.aliexpress.com/e/ay3rfmzfi / keyword
www.event-tracking.com / referral
webmaster-traffic.com / referral
vitaly rules google / search term
torture.ml / referral
amanda-porn.ga / referral
generalporn.org / referral
depositfiles-porn.ga / referral
youporn-forum.ga / referral
rapidgator-porn.ga / referral
meendo-free-traffic.ga / referral
buy-cheap-online.info / referral
www.Get-Free-Traffic-Now.com / referral
addons.mozilla.org / referral
googlsucks.com / referral
simple-share-buttons.com / referral
social-buttons.com / referral
s.click.aliexpress.com
o-o-8-o-o.com / referral
humanorightswatch.org / referral
o-o-6-o-o.com / referral
bestwebsitesawards.com / referral
resellerclub scam / search term
darodar.com / referral
hulfingtonpost.com / referral
ilovevitaly.com / referral
blackhatworth.com / referral
resellerclub scam / referral
forum20.smailik.org / referral

Tak co, už jste se s některými setkali? :)

Image courtesy of pat138241  at FreeDigitalPhotos.net