Katastrální úřad získal nového člena týmu: Rozhovor s Milanem Vichtou

Ahoj Milane. Děkuji, že jsi si udělal čas nás navštívit. Jak se máš?

Mám se skvěle a cítím se celkem dobře, i když ta zima mi příliš nesvědčí, už se těším na léto :-)

Pepa říkal, že nyní pracuješ na Českém zeměměřičském a katastrálním úřadě. Na jakou pozici jsi nastoupil?

Byl jsem zařazen na pozici programátor analytik v oddělení správy dat. Český zeměměřičský a katástrální úřad patří do soustavy státní správa a jeho náplní je mimo jiné údržba databáze a poskytování služeb veřejnosti v oblasti katastru nemovitostí. Mým úkolem bude pro tento úřad tvořit webové aplikace, takže použiji všechny své čerstvě nabyté vědomostí z kurzu programátor www aplikací.

Bylo pro tebe obtížné najít si uplatnění v této nové oblasti bez předchozích zkušeností?

Problém to v zásadě nebyl, nicméně bez absolvování kurzů by moje situace byla o poznání složitější, to mohu říci bezpečně. Měl jsem díky kurzu lepší startovní pozici.

Jak probíhá tvůj běžný den v práci?

Zatím se jen rozkoukávám, prozkoumávám databázi v její složitosti a vazbách. Poznávám nové kolegy a i pracovní prostředí. Dojmů a vjemů je opravdu velmi mnoho. Pracovní doba má obvyklou délku osm hodin, ale obvykle si ji natáhnu neboť se zaberu do řešení nějakého problému a nekoukám na čas. Ostatně ty Tondo to asi také znáš. Stresy zatím žádné neprožívám, ale nevylučuji předem, že se nějakých nedočkám. To ovšem patří k věci.

Jaké vědomosti z kurzu jsi hned po nástupu využil?

Bezprostředně po nástupu jsem nejvíc využil znalosti SQL. Díky skvělému výkladu Pepy Kyriana, jsem na to byl připravený. Ovšem je drobný rozdíl mezi databází, jež si vytvoříš pro účely procvičení a databází reálnou, jež v sobě obsahuje řádově desítky tabulek s velkým množstvím vazeb. Předtím než začneš tvořit konkrétní dotazy dle zadání, strávíš mnoho času nad studiem struktury konkrétní databáze a vazeb mezi tabulkami. Nicméně je to výzva a já je rád přijímám. Doufám, že to nezní jako obehrané klišé.

Některé z vědomostí jež mi kurz poskytnul jsem využil hned, některé snad v blízké budoucnosti, rozhodně dám vědět. Na závěr bych se rád, jakožto bývalý VŠ učitel programování a IT chtěl zmínit, že se mi líbil Pepův způsob výuky. Už jsem se konec konců o tom zmiňoval na jiném místě, že by bylo tyto kurzy vhodné nabídnout jako aktreditované pro učitetele na středních i základních školách. Náš lektor Pepa Kyrian se mi jeví nejen jako mistr svého oboru, ale i jako výtečný pedagog, jakých je opravdu velmi poskrovnu. Možná se ti to zdá jako proud přehnaných superlativů, ale věř mi, že jako pedagog vím o čem mluvím.
Závěrem mi dovol, abych celé vaší partě popřál hodně zdraví, radosti z práce, elánu a tvůrčích úspěchů.

Děkuji, moc rád jsem tě zase viděl. Měj se hezky a hodně štěstí v novém oboru. Zase se nám někdy ozvi. 

Tonda