- 

Jak ve Photoshopu odstranit pozadí

Photoshop nabízí mnoho různých technik pro odstranění pozadí z obrázku. Pro jednoduché pozadí lze pomocí standardního nástroje Kouzelná hůlka vybrat a odstranit pozadí. Pro složitější pozadí můžete použít nástroj Mazání pozadí.

Nástroj Mazání pozadí vybere barvu ze středu štětce a pak odstraní pixely s podobnou barvou.

1. Vyberte váš obrázek

Začněte tím, že si stáhnete obrázek ze kterého chcete odstranit pozadí. Můžete použít obrázek z našeho příkladu.

Fotografii si můžete stáhnout zde.

2. Nástroj: Mazání pozadí

Z panelu nástrojů ve Photoshopu vyberte nástroj Mazání pozadí. Může být skrytý pod nástrojem Guma. Pokud ano, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na nástroj Guma a z nabídky vybrat nástroj pro mazání pozadí.

3. Nastavení nástroje

V panelu možností nástroje v horní části obrazovky vyberte kulatý tvrdý štětec. Nejvhodnější velikost stopy se bude lišit v závislosti na obrázku, na kterém pracujete. Pro rychlé nastavení velikosti štětce použijte klávesovou zkratku Alt + Pravé tlačítko myši.

Dále v panelu možností nastavte průběžné vzorkování, v Omezení vyberte: Nesousedící a Tolerance někde mezi 20-25% je dobrým výchozím bodem.

Poznámka: Nízká tolerance omezuje gumu na oblasti, které jsou podobné vzorkované barvě. Vyšší tolerance rozšiřuje rozsah barev, které bude vaše guma vybírat.

4. Mazání pozadí

Nyní můžete najet myší na obrázek a začít s mazáním pozadí. Měli byste vidět kruh o velikosti štětce s malým křížkem uprostřed. Křížek ukazuje na bod ze kterého se vybírá barva. Pokud se tato barva nachází uvnitř stop, tak se smaže.

Při mazání zvětšete pracovní plochu a snažte se, aby křížek nepřejeli okraj vašeho popředí. Je pravděpodobné, že budete muset zmenšit velikost štětce na některých místech, abyste omylem nesmazali část předmětu v popředí.

Pokud se vám stane, že váš nástroj maže i obrázek popředí, bude nutné přizpůsobit hodnotu  tolerance.

 

Tady je náš výsledek:

Pokud pracujete se jednoduchým obrázkem, který má dostatečný kontrast mezi objektem a pozadím, bude vám největší pravděpodobností stačit nástroj Mazání pozadí.

Složitější obrázky budou zřejmě vyžadovat kombinaci nástrojů a občasné ruční úpravy. Může se stát, že nebude žádný vizuální rozdíl mezi popředím a pozadím. V tom případě musíte použít vhodnější nástroje jako Guma nebo Pero.


Pokud Vás zajímá další práce s Photoshopem a chtěli byste se naučit, jak využívat tento skvělý program pro marketingové účely, tak vás zvu na můj třídenní  kurz Photoshopu . Naučíte se vše od základů až po pokročilé funkce v tomto fantastickém grafickém nástroji.