- 

Google Analytics I. - vygenerování a implementace kódu

Sdílet

Rozhodli jste se začít využívat službu Google Analytics, založili jste si účet a nevíte odkud začít? Vysvětlíme si několik prvních kroků nutných pro základní nastavení.

Je důležité poznamenat, že žádný univerzální plán na implementaci této služby není, jelikož weby jsou různé – liší se svojí technickou architekturou. Úplně základní kroky však popsat lze – stačí postupovat dle následujících bodů:

1. Začněte otevřením stránky www.google.com/analytics a přihlášením pod svým gmailovým účtem a heslem.

2. Ve složce Správce (v horní liště) v panelu ÚČET vyberte v rozbalovací liště volbu Vytvořit nový účet.

UCET

3. Zodpovězte jednotlivé body formuláře, který se právě otevřel:

-       Co chcete měřit? Jedná se o webové stránky, klikněte tedy na volbu WEB.

-       Založení účtu – v této části vyplňte název vašeho webu (je to pouze pro vaše potřeby, není tedy nutné zadávat platnou URL adresu) a dále celou platnou adresu URL včetně zkratky http:// (je tam přednastavena, stačí jen vybrat správný tvar). V sekci Kategorie odvětví vyberte tu, která odpovídá nejlépe zaměření vašeho webu a v Časovém pásmu přehledů nastavte Českou republiku.

-       V Nastavení sdílených údajů pak můžete povolit nebo zakázat sdílení údajů vašeho účtu s jinými službami Google, je to tedy na vás (osobně myslím, že není na škodu ponechat všechny odstavce zaškrtnuté).

-       Klikněte na modré tlačítko „Získat číslo pro sledování“ a odsouhlaste Smluvní podmínky Google Analytics. Objeví se váš měřící kód, který systém vygeneroval.

 

formular

4. Celý tento kód (včetně počátečního elementu <script> a ukončovacího elementu </script> zkopírujte, abyste jej mohli vložit do zdrojového kódu vaší webové stránky. POZOR, u některých poskytovatelů webových řešení je již ve zdrojovém kódu předpřipravena kolonka pro vložení Čísla pro měření, které naleznete v horní části stránky nad vygenerovaným měřícím kódem (např. UA-12345678-1). V takovém případě nevkládáte do zdrojového kódu měřící kód, ale pouze jednoduše vložíte do kolonky číslo pro měření.

KOD

 Pokud vkládáte do zdrojového kódu přímo měřící kód, obecně platí, že se kód Google Analytics dává na konec hlavičky zdrojového kódu před ukončovací </head> tag.

Základní nastavení nyní máte hotové a můžete začít měřit :)