Tvorba webových stránek mě nadchla

Začátek června 2020. Sedím v kanceláři v Liberci, civím z okna, venku prší a mně se při pátku nic nechce. Vzpomínám na Prima kurzy. Na cestu posetou kódy, kterou jsem od absolvování semináře ušla… Je to přesně rok, co jsem ve svých 46. letech usedla do lavice v Jablonského ulici: třítýdenní kurz Webmaster pod vedením Jakuba Novotného mohl začít.

Co mě ke kódům (html, php, js) přivedlo? Právě mě? Člověka, který se vždy děsil exaktních věd? Z matematiky jsem jeden čas dokonce propadala… Taková “ostuda”.

15 let sem pracovala v médiích hlavně na pozici redaktorky (Prima, Nova, Deník…). Během vyhledávání “senzací” jsem se naučila i točit a stříhat a čím dál víc mě to táhlo k počítačům. Ve 42 jsem pseudokariéru redaktorky pověsila na hřebík, přivedla na svět svého jediného syna, a přešla na tzv. druhý břeh - do “klidnějších” služeb PR. Texty, reportážní videa, fotky, správa sociálních sítí… A náhle tu byl požadavek od klientů, zda taky nedělám webovky? A bylo to tady, výzva. Miluji výzvy. První webovky jsem tedy vytvořila pomocí Webnode. To mě ovšem neuspokojilo… Kreativita potlačena, zůstaly ambice na něco složitějšího, na něco, co si mohu sama šéfovat :-).

V roce 2019 jsem si k OSVČ přibrala ještě plný úvazek jako “píárko” v liberecké neziskovce Čmelák - Společnost přátel přírody. Webovky v rozkladu, o které se nikdo pořádně nestaral. Přišel čas na dobrý skutek. Na 3 týdny si v tropických vedrech za svoje peníze sednout do školy a následně se pokusit o výrobu něčeho nového. O rozšíření portfolia dovedností. Google nabídl jako první na ráně Prima Kurzy se skvělými recenzemi a výsledky, takže volba KDE se vzdělávat? byla jasná hned od počátku. Jinde už jsem nehledala, vždy dám na první dobrou.

Řeknu vám, začátky byly kruté. Hlava mi praskala, mozek chvílemi odmítal spolupracovat. S kódy jako takovými jsem se nikdy dříve nesetkala, ale statečně jsem se rvala a na čmeláčích webovkách se postupně učila, dokonce jsem si je vezla i na dovolenou k moři, abych nevypadla z rytmu. Kuba měl pravdu, když říkal, že po semináři musíte hned naskočit, jinak vše rychle zapomenete… Trénink dělá mistra. Jako zkrátka ve všem.
Tvorba webovek mě nadchla, je to vlastně umění, nikoli věda :-). Po roce se mám stále co učit, v červenci (zase bude určitě vedro) dokonce nastupuji znovu do Prima Kurzů k Tondovi na kurz JavaScript, abych se zdokonalila a statické stránky uměla rozpohybovat bez pomocí šablon. Seminář měl proběhnout už v dubnu, ale kvůli epidemii covid-19 byl posunut na prázdniny.


Když jsem zmínila ty šablony… Nejen WordPress nabízí spoustu možností, kterých jsem v poslední době, při tvorbě dalších 2 webovek využila, a díky kódům je mohu libovolně upravovat, nad rámec toho, co dovolí samotná šablona (+ Elementor). Dostat se do samotných “střev” a hýbat s nimi - to je paráda! Ovšem s JavaScriptem už nebude šablon vůbec třeba. Pokud tedy nebude zákazník vyžadovat levnější variantu, kterou šablony jsou.

Prima Kurzy mohu vřele doporučit, protože když se jim povedlo nacpat kódy pod kůži mně, pak to zvládne každý, kdo se pro tvorbu webových stránek rozhodne. A jak čtete, věk není překážkou. V srpnu mi bude 47 a nemyslím si, že bych měla stagnovat, zakrnět, přešlapovat na místě, váhat, když něco chci… Člověk se může učit celý život, což ho může jen a jen obohatit, posunout dál, rozšířit obzory = lepší pracovní nabídky = lepší finanční ohodnocení.

Prima Kurzy jsou rovněž plné skvělých lektorů, kteří mají svatou trpělivost a vtip :-). Škola hrou! Takovou přeji i svému synovi. Až za dva roky nastoupí do první třídy, chci, aby byl nadšený, že tam může chodit, že se může učit, protože chce a baví ho to. Aby zkátka zažíval stejné pocity jako já. Pravda, pár desítek let mi trvalo, než jsem našla to správné vzdělávací zařízení, ale když se člověk nevzdá, nakonec vždy vyhraje :-)

Krásné léto přeje Romana Prošková www.romanaproskova.cz