Svou první webovou aplikaci vytvořil hned po kurzu: Rozhovor s Martinem Kyovským

Ahoj Martine, jak se máš a jak se připravuješ na vánoční svátky?

Čau Tondo, mám se skvěle, a to hlavně proto, že dělám práci, která mě baví. Svátky jsem ještě moc neřešil. Mám koupených jen pár dárků, ale snad se mi tentokrát podaří vše připravit alespoň pár dní před Štědrým dnem.

 

Kdy jsi absolvoval náš kurz programátor www aplikací a co se u tebe od té doby změnilo?

Kurz jsem absolvoval v lednu, čili už je to skoro rok. A co se u mě změnilo? V rodinném životě téměř nic, ale pracovně velmi mnoho. Potom, co jsem opustil dveře vaší učebny, mi bylo jasné, že skončím se svou původní profesí a ve 37 letech se stanu programátorem. Samozřejmě, že je přede mnou ještě velká cesta, abych se programátorem skutečně stal, ale mám již tímto směrem trochu nakročeno.

 

Už tedy pracuješ jako programátor?

Ano, již pár měsíců.

A jak tedy probíhala cesta za tímto zaměstnáním?

Víš Tondo, já už měl poměrně jasný plán, jak postupovat, abych zvýšil své šance u výběrových řízení na pozici začínajícího programátora. Velmi často jsem si v duchu opakoval, že nikdo nebude řešit můj věk, ale hlavně ho budou zajímat mé znalosti. U Vás na kurzu jsem se měsíc učil základy programování, ale učení je jedna věc a praxe, při které znalosti využiješ, druhá. Proto jsem se ještě během kurzu domluvil s jednou holešovickou mateřskou školkou, že pro ně vytvořím webovou aplikaci, na které bych si získané znalosti osvojil. Domluva s majitelkami školky byla velmi jednoduchá. Ony mě nebudou termínově omezovat a já zase aplikaci vytvořím zdarma.

Čili jsi ihned po našem kurzu skončil v bývalé práci a věnoval ses naplno programování?

Ihned to nebylo. V práci jsem sice řekl, že chci hned skončit a věnovat se jinému oboru, ale nakonec jsme se domluvili, že v ní ještě 4 měsíce zůstanu, abych dokončil některé stávající projekty, ale zároveň mi již nebyly přidělovány žádné nové. Z práce jsem tedy mohl jít s čistou hlavou rovnou k počítači. Naštěstí mám také hodnou a podporující manželku, která mi večerní vysedávání u počítače tolerovala. Na konci května jsem tedy definitivně skončil v bývalé práci a zároveň již měl téměř hotovou aplikaci pro školku. Samozřejmě, se zkušenostmi, které mám nyní, bych tu aplikaci dělal trochu jinak (říkám trochu, ale když se nad ní zamyslím, tak možná bych jí předělal hodně. Přeci jenom je na ní znát, že to byla má první aplikace...).

Kde tedy nyní pracuješ a jak probíhalo výběrové řízení?

Nyní dělám programátora na IT oddělní jedné z největších spedičních firem v ČR. Nabídku na tuto pozici jsem našel na internetu a kromě ní poslal CV ještě na dalších 5 firem. První se ozvala právě tato firma. Výběrko bylo dvoukolové a po překonání vnitropodnikové administrativy (cca 3 týdny) mi zavolali, že u nich mohu ihned nastoupit.

Jaké znalosti z kurzu nyní využíváš?

Téměř vše. Aplikace programuji v PHP a JavaScriptu, jen namísto databáze MySQL, která se vyučuje na kurzu, používáme Oracle, ale kód je velmi podobný. Také se mi hodil kurz Laravelu, se kterým jsem minulý měsíc bojoval. Naštěstí mám ještě přístup do Vaší videotéky, kde jsem si tutorial procházel znovu.

To mám radost, že se ti videokurz hodil a děkuji ti za rozhovor.

Také děkuji ;-)

Studuj stejný kurz jako Martin a začni pracovat Programátor! Poslední 3 volná místa.