Práce je teď zároveň mým koníčkem: Rozhovor s Jakubem Křečkem

Ahoj Jakube, jak se máš? Není to dlouho, co jsme se tu na kurzu naposledy viděli. Kde jsi zakotvil a co máš na starost?

Ahoj, mám se skvěle. Konečně dělám to, co jsem vždycky chtěl a co mě opravdu baví. Pracuju jako frontend developer u jedné agentury v Děčíně. Prostě jsem jen tak projížděl internet, poslal životopis, nakódoval, co bylo třeba a jsem tam.

Takže teď působíš jako frontend developer. Díky znalosti JavaScriptu, který ses naučil na kurzu pro programátory, se nemusíš při tvorbě omezovat jen na HTML a CSS. Jaké nové technologie a nástroje sis v práci osvojil?

Máš naprostou pravdu. Znalost JavaScriptu mi otvírá úplně nové možnosti, jak udělat web lepší. Vlastně si už ani neumím představit, že bych bez JS dneska vyrobil něco použitelného, takže se v něm snažím pořád zlepšovat. Nikdy jsem neměl příležitost dělat na velkých projektech, takže tohle je pro mě nové, ale o to víc mě to baví.

Přihlásil jsi se na kurz s tím, že bys chtěl realizovat své vlastní nápady nebo hlavně kvůli kariérnímu růstu?

Mě vždycky bavily weby a všechno kolem nich. Nikdy jsem si ale nevěřil natolik, abych si byl jistý, že se tím dokážu uživit. Ale prostě jsem měl pocit, že je ten pravý čas to změnit a i když jsem tušil, že to bude dlouhá cesta a vlastně vůbec nevěděl, jak to dopadne, s totální podporou mé partnerky to nakonec byla docela hračka. PrimaKurzy vlastně objevila ona a byla to naprosto jasná a jednoznačná volba. Jsem za toto rozhodnutí nesmírně rád.

Co bylo pro tebe nejobtížnější se naučit na kurzu nebo v práci? 

Pro mě byl na kurzu určitě nejsložitější Laravel, ale nejspíš to bylo kvůli tomu, že jsem s ním měl naprosto nulové zkušenosti. Trochu jsem tápal taky v Ajaxu, ale Pepa vždycky dokázal všechno dokonale vysvětlit. V práci je to zase něco trochu jiného, tam už opravdu o něco jde, ale jsme dobrý kolektiv a se mnou jako se začátečníkem mají velkou trpělivost.

V čem vidíš největší plus ve tvé práci kodéra oproti tvému minulému zaměstaní?

Všechna moje předchozí zaměstnání byla úplně mimo obor. Chvíli za přepážkou, chvíli ve fabrice, no hrůza... V té době jsem měl možná pocit, že jsem spokojený (výplata přišla vždycky včas), ale jak říkám, teprve teď vím, že dělám něco, co má smysl a maximálně mě to naplňuje. Práce je zároveň mým koníčkem, co víc si přát.

Co by jsi poradil lidem, kteří si ještě nejsou jisti s tím, jestli programování mají dát šanci?

Myslím, že je hodně důležité, aby to člověka bavilo. Nezáleží na tom, jestli je to kódování, programování nebo cokoliv jiného, ale pokud máte jenom trochu blízko k tomuto oboru, na nic nečekejte a jděte do toho. Nikdy není pozdě začít a můžete jenom získat. Věřte mi, chodit z práce domů s tím, že se vám něco povedlo, bavilo vás to a ještě jste za to dostali zaplaceno, je skvělý pocit. 

Děkuju ti za tvůj čas Jakube. Co by jsi chtěl na závěr čtenářům sdělit?

Počítejte s tím, že pokud se do toho dáte, kurz bude opravdu jen jeden krok z mnoha, ale jsem si jistý, že s Pepou a ostatními z PrimaKurzů bude ten nejlepší možný. Tak hodně štěstí všem!