Svou vysněnou práci našel přímo za rohem: Rozhovor s Michalem Doležalem

Ahoj Michale, jak se máš? Mám velkou radost, že jsi se nám po absolvování kurzu programátora ozval.

Ahoj Tondo, já jsem také rád, vždycky se mi s vámi bezvadně komunikovalo. No teď už se mám perfektně, jelikož se mi povedlo sehnat práci cca 5 km od místa bydliště, tak je to paráda.

Prý jsi si po kurzu vyzkoušel dvě programátorské pracovní pozice, jaká byla ta první?

V březnu jsem nastoupil na pozici junior backend programátora do jedné malé firmy v Karlíně. Vypadalo to zajímavě, celkem vypadali v pohodě, osahal jsem si alespoň PrestaShop a vytvořil jsem několik modulů a úprav. No nedopadlo to, po měsíci a půl mi přestali dávat úkoly s tím, že na ně nestačím a je zbytečné, abych nad tím trávil hodiny, a tak mi dali vždy nějakou drobnost a pořád jsem čekal co bude dál.

To je zvláštní přístup. Co bylo dál?

Na začátku měsíce mi ze dne na den oznámili, že za podobné peníze sehnali programátora, který má více zkušeností a umí Nette, který potřebovali. Byl to můj poslední den. Později jsem zjistil, že na toho člověka čekali dva měsíce. Tak jsem přesvědčený, že jsem jim během těch dvou měsíců pokryl malé zakázky, co potřebovali, a pak mne vyrazili.

Zaobalili to tak, že nejsem dostatečně schopný. Počítal jsem to a za ty dva měsíce jsem dostal 68 úkolů, ze kterých jsem 64 úspěšně odevzdal, 2 jsem předal na frontend (bylo to v LESS) a v jednom mi chyběla už jen jedna řádka kódu, na kterou jsem nemohl přijít. A na posledním úkolu jsem vyhořel, ale myslím, že účelově. Nikdo mi k tomu nic neřekl a člověk, který mi to měl vysvětlit, odjel na 14 dní na dovolenou.

S tímto jsem se ještě nikdy nesetkal, ale i tak neodcházíš s nulou. Zkušenosti ti to dalo.

Ano, byla to cenná zkušenost. Nezávisle na tom, co se stalo, jsem byl týden před mým odchodem dohodnutý s lidmi u nás v Sedlčanech, že bych v říjnu k nim nastoupil do firmy Orsys s.r.o., která tu funguje už 12 let. Akorát jsme tedy posunuli nástupní den a pracovat jsem začal už na konci června. Plat mi nabídli stejný jako v Praze, tak nemám, na co bych si stěžoval. Kluci byli překvapení, co vše jsem se na kurzu naučil.

To je úžasná náhoda. Na jakých věcech teď pracuješ?

Dělám tady na jejich vlastním CMS, propojuji weby se šablonami. Vytvořili jsme novou verzi CMS, u kterého jsme se hodně inspirovali u Laravelu, ale hlavně je tady do budoucna spoustu zajímavé práce i v jiných odvětvích, např. mobile development, custom development interních systémů, pro jeden zábavní park kluci vytvářeli celý interní systém založený na mobilech a NFC, atd. Možností je opravdu spoustu a moc se na to těším.

Já jsem ze své podstaty backenďák, moc mne netrápí jak stránka bude vypadat, hlavně aby to dělalo to co si představuji. Ale vzhledem k tomu, že napojuji ty šablony atd., tak jsem se stejně musel pořádně doučit bootstrap, jQuery, CSS a kompletně věci kolem frontendu, ale stejně mám nejradši backend.

Ale hlavní pro mne je, že to jsou kluci, které znám dlouhou dobu, všichni mají rodiny a tak mají pochopení a můžu dojít pro děti do školky, zařídit věci ohledně stavby domu a tak. Je to super, ale hlavně nemusím dojíždět nikam daleko. Mám to pár kilometrů od domova a ve 4 hodiny jsem doma, což oproti 18:30, kdy jsem dojížděl do Prahy je prostě paráda.

Hledal jsi práci v Praze a nakonec jsi měl to nejlepší přímo za rohem. Hahaha. Chtěl by jsi našim budoucím studentům něco doporučit z vlastní zkušenosti?

Určitě bych rád doporučil několik věcí. Tou první je aby se nenechali odradit, když je budou zpočátku odmítat u pohovorů. Zaměstnanci jsou nedůvěřiví a na backend pozici vybírají pečlivě. Důležité je vytrvat.

Stejně tak, aby se nebáli ozvat se firmám, které schání i seniornější kolegy. Například má nynější firma sháněla PHP developera a jednou z podmínek byly 3 roky zkušeností, tak jsem původně ani neposílal životopis. A nakonec byli opravdu překvapeni kvalitou a hlavně přesahem vašeho kurzu, tak nebyl problém tuto pozici získat.

Tato práce je úžasná, není ale pro každého a je důležité neusnout na vavřínech a neustále se posouvat dál.

Děkuji ti moc za inspirující příběh. Snad se zas brzy uvidíme. Hodně štěstí a zábavy v nové kariéře.

Rád jsem s tebou po dlouhé době mluvil a doufám, že až někdy pojedu kolem, dáme si spolu s tebou a Pepou pivko.

Závěrem mohu jen říct, že pokud někdo váhá, zda Váš kurz absolvovat, stojí to za to. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě.