Proč se v roce 2023 stát programátorem?

Proč na nic nečekat a vrhnout se na kariéru programátora? Existuje hned několik důvodů, proč by pro vás mohl být tento obor tou správnou volbou. V článku se dozvíte, co tato práce obnáší, pro koho je vhodná a nebo zda je třeba tento obor skutečný jackpot.

Práce programátora webových aplikací je jedním z nejvyhledávanějších oborů v oblasti IT. A jelikož se očekává vysoká a stále rostoucí poptávka po IT specialistech, tak nás v roce 2023 čeká doslova boom na pracovním trhu! A zejména pro programátory.


Za pravdu tomu dává nejen stále vyšší počet společností, které se snaží přesunout své služby do online prostoru, ale také zvyšující se počet lidí, kteří komunikují a nakupují online a s kterým roste i počet zařízení, která se používají k prohlížení webu (jako jsou chytré telefony a ta-ble-ty). Je důležité, aby webové stránky byly kompatibilní s mnoha různými zařízeními (a to znamená i s různým rozlišením obrazovek), což znamená jediné: Bude potřeba více programátorů! Je stále víc a víc práce!

Těžko dnes najdete odvětví, ve kterém by se člověk obešel bez programátora. Programátoři jsou potřební pro vývoj softwaru, aplikací a webových stránek, stejně jako třeba pro automatizaci průmyslu, vědy a spoustu dalších.

V kurzu Programátora se specializujeme na vývoj aplikací pro webové prohlížeče, a to zahrnuje vytvoření a úpravu webových stránek a aplikací, které lidem umožňují pracovat s daty na internetu. Představte si pod tím třeba vytvoření www stránek, sociálních sítí, online her a mnoha dalších typů webových aplikací. Samozřejmostí je, že programátor webových aplikací by měl být schopen pro vývoj a úpravu používat i různé jazyky a technologie, jako jsou HTML, CSS, JavaScript, PHP a další.

A říkáte-li si teď, že to není nic pro vás, protože to neznáte, tak rozhodně čtěte dále. Nejste totiž jediní, naši studenti mají často obavy z výběru správného jazyka a naštěstí jsou tyto starosti zbytečné. Základní principy programování zůstávají napříč jazyky stejné a mnohdy vaše migrace za novým jazykem spočívá jen v nastudování nové syntaxe slov. Když už jeden jazyk umíte, lehce se naučíte další. Ale ano, je to obor, který vyžaduje určité znalosti a dovednosti a není to něco, co by mohl dělat každý, jen tak ze dne na den, bez nějaké výuky a tréninku. Programování webových aplikací vyžaduje také určitou úroveň logického myšlení, schopnost učit se nové jazyky a technologie a v neposlední řadě i schopnost pracovat s velkými objemy dat.

Pro vzdělávání naštěstí v dnešní době existuje široká škála možností a jednou z nich je bezesporu jeden z nejvíce a nejlépe hodnocených kurzů v České republice, a tím je náš kurz Programátora. Z letité zkušenosti víme, že věk v tomto oboru není limitujícím faktorem. Pokud máte touhu se učit a pracovat, tak vězte, že programování webových aplikací mohou dělat lidé různých věkových kategorií. Existuje mnoho lidí, kteří se k programování dostali až později v životě a stali se velmi úspěšnými.

Věk v tomto oboru není limitujícím faktorem.

Je velmi důležité si uvědomit, že práce programátora webových aplikací vyžaduje trpělivost, zodpovědnost a schopnost neustále se učit novým věcem. To se nezmění. Tento obor se vyvíjí zcela bez přestávky a nové technologie se objevují jako houby po dešti (hodně, hodně, hodně rychle), musíte tak být neustále připraveni rozvíjet své znalosti a dovednosti. Někdy může být práce časově dost náročná a může se objevit i práce na projektech s krátkými termíny, což znamená, že není od věci mít schopnost pracovat pod tlakem a být schopen řešit problémy rychle a efektivně. Podíváme-li se programování ještě více na zoubek, je taktéž důležité mít dobré komunikační schopnosti, protože programátoři často pracují v týmech (i když třeba každý z jiného konce světa) a musí být schopni komunikovat své nápady a problémy svým kolegům či klientům.

Odměnou za to však může být zajímavé a kreativní zaměstnání s velmi dobrými platovými podmínkami. Plat programátora se samozřejmě bude lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou zkušenosti, specializace, lokalita či velikost společnosti, což se v průběhu času může u každého jedince měnit, ale v průměru se plat programátorů webových stránek pohybuje od 30 000 Kč do 80 000 Kč měsíčně pro juniorní pozice a od 60 000 Kč do 150 000 Kč měsíčně pro seniorní pozice. Průměrně. Můžete se stát i freelancery, nastavit si vlastní sazby a tyto průměry naprosto převálcovat! Ale v takovém případě přijdete o stravenky a fotbálek v moderním a dynamickém prostředí, plném mladých, nadšených a rozvíjejících se lidí.

S pravdou ven, karty na stůl a peníze až na první místo. Programování webových aplikací je obor, který může být opravdu velmi výnosný a nabízí mnoho možností kariérního růstu. Průměrný plat v České republice se pohybuje kolem 1.000.000 Kč ročně, ale může být i vyšší, nicméně to už záleží na zkušenostech a pozici. Jsou to vyhledávaní pracovníci v mnoha odvětvích, zejména v e-commerce, a ač se to nemusí na první pohled přes všechny ty krásné peníze zdát, je důležité si uvědomit, že programování může být mentálně i fyzicky náročné zaměstnání. Pokud vás ale napadá představa sedět 8 hodin za počítačem a psát tisíce řádků kódu každý den, tak pro vás mám dobrou zprávu.

Skutečná práce je mnohem rozmanitější než to, co si většina lidí představuje. Samotné kódování tvoří jen zhruba 20 % pracovní náplně, zbytek času se člověk učí nové technologie, sleduje trendy, diskutuje s kolegy a hledá nová nebo efektivnější řešení. Vaší prací je své znalosti rozšířit i mimo hranice oboru IT. Softwarová řešení musí klientovi vyhovovat a každý obor má jiné požadavky. Někdy je třeba upřednostnit výkon, jindy zas uživatelskou přívětivost. Není možné jeden postup aplikovat pro všechny účely a v tomto tkví rozmanitost této práce.

Průměrný plat programátora webových aplikací v České republice se pohybuje kolem 1.000.000 Kč ročně, ale může být i vyšší.

Ukážeme si to na modelové situaci, řekněme, že vás osloví či zaměstná vznikající e-shop. Budete zodpovědní za vytvoření a údržbu jejich webové stránky. Musíte myslet na to, že tato stránka je základním prvkem firmy, protože umožňuje zákazníkům procházet a nakupovat online všechny ty produkty. Budete muset být schopen navrhnout a vytvořit přehlednou a intuitivní stránku, která bude pro zákazníky snadno použitelná a kromě toho musíte zajistit, aby stránka byla bezpečná a zabezpečená proti hackerským útokům. Dále je nutné integrovat různé funkce, jako jsou např. platby online a použití různých typů platebních metod, možnost vyhledávání produktů, možnost filtrovat produkty podle různých kritérií, atd.

Kromě toho musíte jako programátor webových stránek zajistit, aby stránka byla optimalizována pro vyhledávače a zvýšila se tak pravděpodobnost, že e-shop nebo služboweb bude nalezen zákazníky, kteří hledají produkty a služby, jež vaši klienti nabízí.

Stanete se klíčovým prvkem pro úspěch těchto webů. A to z důvodu, že budete zodpovědni za vytvoření a údržbu webové stránky, která musí být přehledná, intuitivní, bezpečná a optimalizovaná pro vyhledávače. V případě, že byste zmáčkli špatné tlačítko a museli vzít rychle nohy na ramena, tak je jistě výhodou, že k této práci vám stačí rychle zabalit jen pár věcí, především váš dostatečně výkonný počítač s velkou operační pamětí a s velkým třeba i externím diskem, myš… a kvalitní monitor s internetem, to už nahradíte.

Nenahradíte však kvalitní základy a informace získané na našem kurzu Programátora, díky kterým špatné tlačítko rozhodně nezmáčknete! Přesvědčte se sami, stejně, jako stovky studentů před vámi. Podle některých odhadů bylo v roce 2019 na světě asi 18 milionů programátorů. Využijte očekávaného růstu a chyťte svou šanci na tuto zcela novou a báječnou kariéru! A já vám povím, jak začít.

První krok: Přihlásíte se na kurz Programátora www aplikací
Druhý krok už není. Tento perspektivní obor si vás totiž okamžitě získá.

Studuj stejný kurz jako naši rekvalifikanti a začni pracovat jako programátor! Poslední 3 volná místa.