Pár užitečných tipů, jak se rychle naučit kódovat webové stránky

Naučit se kódovat webové stránky během jednoho dopoledne je samozřejmě nemožné, prozradím vám ale pár tipů, jak se co nejrychleji zorientovat ve zdrojovém kódu. Předpokládejme, že již máte nějaké základní znalosti stavby a struktury HTML a CSS (využít můžete například našeho školení). Co dál. Nyní je potřeba opakovat a srovnat si znalosti které využijete v praxi. Dobré je začít něčím jednodušším, například vlastním portfoliem (strukturovaný životopis), který můžete posílat jako odkaz s žádostí o nové pracovní místo.

Struktura zdrojového kódu

Svůj zdrojový kód udržujte vždy přehledný a snadno čitelný. Jak toho dosáhnout? Vnořené elementy hezky odsazujte tabulátorem ( rovná se také 4 mezery) a logické prvky jako záhlaví, tělo stránky nebo zápatí v kódu odsazujte prázdným řádkem. Odsazovat prázdným řádkem můžete jakékoli další prvky. V případě použití více vnořených konteinerů (divů) je dobré si za ukončovacím tagem udělat poznámku, který element ukončuje. V případě dlouhého zdrojového kódu tato malá poznámka výrazně usnadní orientaci.

Logika návrhu elementů webové stránky

Při pojmenovávání jednotlivých prvků webu volte logické názvy, které nejlépe vystihují daný prvek. Dejme tomu, že chcete pojmenovat ikony sociálních sítí. Místo pojmenování "prvek1" a "prvek2" použijte něco, na co za měsíc nezapomenete. Například "facebook_icon" a "youtube_icon", případně si toto pojmenování můžete zkrátit na "fb_icon" a "yt_icon". Možností je spousta, ale vždy bychom měli myslet na to, že svůj zdrojový kód budeme v budoucnu upravovat a ladit a s nějakou všeobecnou proměnnou by se nám těžko dohledávalo o který prvek se jedná.

HTML strukturu se snažte držet co nejjednodušší. Nepoužívejte víc divů než je nutné. Myslete na to, jak budete prvek stylovat. CSS je velice silný nástroj a ve většině případů si postačíme i s velice jednoduchou HTML strukturou. Uvědomte si, že pomocí CSS můžeme zavolat child element nadřazeného prvku velice jednoduše pomocí jediné proměnné.

Nechte se inspirovat

Žádný učený z nebe nespadl. Nakoukněte do zdrojového kódu již hotových stránek a učte se nové věci. Sledujte nové trendy tvorby webových stránek. Existuje plno portálu kde se dočtete nové finty. Například SmashingMagazine.com nebo Codrops.com

Kontrolujte cizí kódy

Tato rada je možná jedna z těch nejcennějších. Zorientování se v cizím zdrojovém kódu je jedna z klíčových schopností webmastera. Pokud máte kolegu, kamaráda na stejné úrovni jako vy, poraďte mu, najděte chybu v jeho kódu. Tohle krásné procvičování zlepší váš skill. Nejenom že si opakujete své znalosti, ale učíte se z cizích chyb. Dokonce se můžete plno věcem přiučit!

Opakujte si

Opakování je matka moudrosti. Známé přísloví které platí u programování dvojnásob. Příkazů tu je plno a lehce je zapomenete. Bacha na to :)