- 

Jak koupit doménu

Nákup domény a výběr vhodného poskytovatele je důležitý krok při tvorbě webových stránek. Výběr ovlivňují různé faktory s kterými bychom měli počítat. Ať už velikost datového prostoru na serveru, kvalita zabezpečení, servis, dostupnost a v neposlední řadě cena za nadstandardní služby. Nároky se liší, výběr je široký a těžko určit nejlepšího poskytovatele. Stále populární je Forpsi.cz, osobně například používám ONEbit.cz. Cenově se moc neliší a z osobních zkušeností mohu potvrdit profesionální služby a přístup (nonstop servis i o víkendu kdy mi problém vyřešili do půl hodiny).

Pojďme se tedy podívat na to, jak koupit doménu s webhostingem.

1. Dostupnost domény

Předpokládejme, že název domény jsme si již zvolili. Každý poskytovatel má na stránkách aplikaci, pomocí které si můžeme ověřit, zda je název domény k dispozici. ONEbit.cz ji má ZDE. Když je námi zvolená doména volná, můžeme ji z této stránky rovnou objednat.

 2. Možnosti domény

V dalším kroku volíme, jaký typ hostingu chceme na doménu navázat. První možnost (zdarma) je logicky možnost bez datového prostoru, čímž si zabíráme ("parkujeme") pouze samotný název domény. Webová vizitka se vyplatí zvolit pokud nám stačí jednoduché, statické stránky bez administrace, na kterých budeme mít pouze základní informace jako kontakt, nebo čím se zabýváme. Pokud však potřebujeme dynamické stránky, neobejdeme se bez hostingu na kterém běží PHP a MySQL.

 3. Výběr tarifu

Na rozdíl od rezervace domény kdy je částka prakticky stejná u všech poskytovatelů a rezervuje se na rok dopředu, cena webhostingu se dá nastavit dle našich potřeb. Samozřejmě se dá také předplatit na rok či více dopředu, ale vychází z měsíčních poplatků, které se zvedají při navyšování služeb. Jedná se například o navýšení diskového prostoru, prodloužení doby záloh, nebo možnosti napojení více domén na webhosting.

4. Platba a aktivace domény

V dalším kroku je potřeba vyplnit fakturační údaje, zkontrolovat objednávku a odeslat ji ke zpracování. Kdo někdy něco objednával po internetu, neměl by mít v tomto kroku problém. ONEbit.cz obratem data zpracuje a na e-mail vložený při objednávce odešle fakturu k zaplacení. Jakmile jim platba dorazí, aktivují doménu a pošlou vám na email přístupové údaje. Pozor, doména po odeslání objednávky není rezervována dokud registrátorovi na účet nepřijdou peníze... ONEbit.cz naštěstí reaguje obratem a nejpozději  druhého dne ráno od registrace pokud ihned zaplatíte fakturu vám přijdou přístupy.