- 

Jak ve Photoshopu odstranit červené oči

Co způsobuje červené oči?

Červené oči způsobuje blesk, který je velmi blízko objektivu fotoaparátu. Když světlo z blesku zasáhne oči subjektu, vstupuje do zornice a odráží se od cév na zadní straně oka. Odražené světlo se následně zachytí na fotografii a způsobuje červenou záři oční panenky.

Stáhnout si fotografii, na které budeme pracovat, můžete zde.

Chcete-li se vyhnout červeným očím na fotografiích, nepoužívejte blesk zabudovaný do fotoaparátu nebo smartphonu. Místo toho zkuste vyfotit fotografii bez blesku nebo použijte externí blesk.

Nástroj Červené oči

Pokud musíte použít blesk, Photoshop nabízí speciální nástroj pro opravu červených očí. Použití tohoto nástroje je opravdu snadné.

Otevřete obrázek, který chcete upravit ve Photoshopu, a duplikujte pozadí na novou vrstvu stisknutím klávesy Control + J na klávesnici (nebo Command + J na počítači Mac). Ve Photoshopu byste nikdy neměli upravovat pixely v původním obrázku nebo ve vrstvě pozadí.

Z bočního panelu vyberte Nástroj červené oči. Najdete je ve stejném kategorii jako ostatní retušovací nástroje. Kliknutím a podržením ikony retušovacích nástrojů můžete nástroj vybrat z rozbalovací nabídky.  

Existují dva způsoby použití Nástroje červené oči. První možností je pouze kliknout na červenou zornici a nechat Photoshop automaticky vybrat postiženou oblast. Tomuto způsobu dávám přednost.

V závislosti na barvách vaší fotografie můžete potřebovat trochu větší kontrolu, kterou vám Photoshop umožňuje. Kliknutím a přetažením rámečku kolem oka subjektu omezíte nástroj pouze na vybranou oblast.

V základním nastavení je u Nástroje červené oči nastavena hodnota 50% pro velikost panenky i míru ztmavení. Tyto hodnoty jsou použitelné pro většinu obrázků. Nicméně v našem příkladu se zdá oční panenka až příliš tmavá.

Vrátíme se tedy pomocí klávesové zkratky CTRL+Z  (nebo Command + Z na počítači Mac) do původního stavu obrázku, nastavíme míru ztmavení na 10% a opět použijeme nástroj červené oči.

V době fotografických filmů dokázali červené oči dokonale zničit jinak dobrou fotku. Dnes již tato vada není žádný problém a je možné ji jednoduše upravit jedním kliknutím.

Pokud Vás zajímá další práce s Photoshopem a chtěli byste se naučit, jak využívat tento skvělý program pro marketingové účely, tak vás zvu na můj třídenní  kurz Photoshopu. Naučíte se vše od základů až po pokročilé funkce v tomto fantastickém grafickém nástroji.