- 

Google Analytics XLIX. - Měření událostí: Stažení dokumentu PDF

Jak postupovat v případě, že si na web chcete vložit například PDF dokument ke stažení a měřit jejich počet? Stejně jako v případě měření přehrání videí v Google Analytics se i stahování souborů bude měřit jako Událost. Jako praktickou ukázku nyní přidám ke stažení do mini článku o regulárních výrazech soubor PDF s názvem "Regulární výrazy", který ukazuje některá jejich užití. Co je tedy potřeba udělat?

1. Přihlaste se do administrace webu (login a heslo do WordPressu).
2. Nahrajte PDF soubor ze svého počítače do WordPressu: klikněte na záložku Média a zvolte Nahrát soubor (screen 1).

SCREEN 1


3. Nyní přejděte do druhé záložky Média --> Knihovna médií a nahraný soubor rozklikněte. Objeví se před vámi jeho URL. Zkopírujte ji (screen 2).

SCREEN 2

4. V části Příspěvky vyhledejte příslušný článek a přepněte se vpravo nahoře do záložky HTML (screen 3).

SCREEN 3


5. Postavte se myší na místo (v mém případě tedy na konec článku), kam chcete vložit PDF dokument ke stažení a vložte tam tento script:

[css] <a onclick="ga('send', 'event', 'download', 'click', 'nazev_dokumentu' );" href="/is-data/upload/files/2014/05/nove-nahrany-dokument-ve-wp.pdf">“Název dokumentu”</a> [/css]

6. Ve scriptu upravte několik věcí:

- URL odkazu nahraďte právě zkopírovanou URL vašeho PDF dokumentu
- poslední tři hodnoty v závorce za ga( ..) si můžete přejmenovat dle potřeby. Kategorii události nejspíš logicky ponecháte jako 'download', jedná se o stažení. Pro Akci události ('click') a Štítek události ('nazev_dokumentu') už se vám ale třeba může líbit jiné vlastní označení.

Můj script například vypadá takto (screen 4):
SCREEN 4


7. Uložte změny.

 

Image courtesy of Stuart Miles  at FreeDigitalPhotos.net