3+1 tip jak se chovat bezpečně na Instagramu

Instagram je fenoménem dnešní doby. Čím dál více firem i jednotlivců má vytvořený profil a sdílí svůj obsah veřejně. Velkým problémem je ovšem jeho bezpečnost. Nechci věštit z kříšťálové koule, ale pokud se něco nezmění, řítí se na Instagram velký průšvih.

Připravil jsem proto několik základních a preventivních kroků, které by měl dodržovat každý uživatel.

1. Dvoufázové ověření

Naprostým základem pro každý účet (nejen) na Instagramu, by měl být bezpečnostní prvek v podobě ověření při přihlašování. K tomu perfektně slouží dvoufázové ověření. Pomůže vám to ochránit váš účet při každém pokusu o přihlášení se k němu přes počítač nebo jiný telefon. Jednoduše si vyberete telefonní číslo na které chcete posílat upozornění s ověřovacím kódem při každém pokusu o přihlášení. A co když nebudete mít přístup k danému telefonnímu číslu? Na to Instagram také myslí a proto vám vygeneruje sadu 5ti kódů pro obnovení, které můžete využít při každém ověřování. Doporučuji si opsat kódy a uložit na bezpečné místo - ne na Internet!

Aktivaci dvoufázového ověření najdete v Nastavení - Soukromí a zabezpečení.

2. Soukromý účet pro osobní profil

Pokud nejste firma a zároveň netoužíte po tom, aby váš obsah na Instagramu viděl každý, je možné svůj osobní profil přepnout na soukromý. Ne každý je firma nebo influencer. Tato funkce není možná pro firemní profily. To je v pořádku a je třeba tuhle funkci zmínit. V takovém případě uvidí váš obsah pouze uživatelé, kterým jste odsouhlasili žádost o sledování. Soukromý účet na svém osobním profilu najdete v  Nastavení - Soukromí a zabezpečení - Účet a soukromí .

3. Autorizované aplikace

S aplikacemi různého formátu se roztrhl pytel. Existuje spoustu analytických i plánovacích nástrojů, nebo aplikací pro úpravu fotek, které po vás budou chtít přístupové údaje. Pozor, měli byste být vždy opatrní, komu dáváte přístup k vašemu profilu. Tohle je nejčastější případ, kdy můžete přijít o váš profil. Často takové aplikace porušují pravidla a může přijít blokace přímo z Instagramu. Existuje oficiální seznam autorizovaných aplikací od Facebooku (společnost Facebook vlastní Instagram). Doporučuji vždy preventivně zkontrolovat, jestli se aplikace v tomto seznamu nachází. 

Co dále je vhodné dodržovat?

  • Používejte silné heslo (kombinace velkých i malých písmen, číslice a speciální znaky)
  • Nepoužívejte pro všechny sociální sítě stejná hesla
  • Pokud se přihlásite z jiného zařízení než je váš telefon, nezapomeňte se vždy odhlásit
  • Nepřihlašujte se na veřejné WI-FI (kavárny, restaurace, knihovny, ...). Používejte pro tyto účely službu bezpečného VPN připojení

Pro bezpečnost na Instagramu máme vyhrazenou speciální sekci na našem komplexním školení o Instagramu, kde si všechno vyzkoušíme a probereme detailněji.