- 

Návod na instalaci macOS Catalina

1) Zkontrolujte kompatibilitu
Váš Mac musí mít aspoň 4 GB paměti a 12,5 GB volného místa na disku, nebo až 18,5 GB volného místa, pokud upgradujete z OS X Yosemite nebo staršího.
MacBook 12 z roku 2015 nebo novější
MacBook Air z roku 2012 nebo novější
MacBook Pro z roku 2012 nebo novější
* Pokud používáte Lion nebo Mountain Lion, upgradujte nejdřív na El Capitan a potom na Catalinu. Svou verzi macOS, model Macu, paměť a místo na disku zjistíte tak, že v nabídce  kliknete na O tomto Macu. Pokud váš Mac není s macOS Catalina kompatibilní, instalační program vás na to upozorní. Podívejte se na seznam všech kompatibilních počítačů.
2) Vytvořte si zálohu
Před instalací jakékoli nové verze systému je dobrý nápad si Mac zazálohovat. Pomocí vestavěné aplikace Time Machine to jde snadno.
3) Připojte se
Stažení macOS nějakou chvíli trvá, takže se ujistěte, že máte spolehlivé připojení k internetu. Pokud máte notebook Mac, zapojte ho do elektřiny.
4) Stáhněte si macOS Catalina
Pokud používáte macOS Mojave, nainstalujte macOS Catalina pomocí Aktualizace softwaru: Zvolte nabídku  > Předvolby systému a potom klikněte na Aktualizace softwaru.
Nebo pomocí tohoto odkazu otevřete stránku macOS Catalina v App Storu: Stáhnout macOS Catalina. Pak klikněte na tlačítko Získat nebo na ikonu stažení z iCloudu.
5) Spusťte instalaci
Po stažení se automaticky otevře instalátor.
Klikněte na Pokračovat a řiďte se pokyny na obrazovce. Možná pro vás bude nejvýhodnější pustit instalaci večer, aby proběhla přes noc. 
Pokud vás instalátor požádá o povolení k instalaci pomocného nástroje, zadejte uživatelské jméno a heslo správce, kterými se přihlašujete k Macu, a klikněte na Přidat pomocný nástroj.

6) Nechte instalaci doběhnout do konce
Nechte instalaci doběhnout do konce, aniž byste Mac uspali nebo zavřeli jeho víko. Mac se může během instalace macOS a souvisejících aktualizací firmwaru několikrát restartovat a zobrazit ukazatel průběhu nebo prázdnou obrazovku.