- 

Grafičkou na volné noze při studiu VŠE, rozhovor s Amadeou Makariusovou

Ami aktuálně ještě studuje Multimédia na VŠE v Praze a do toho se věnuje multimediální tvorbě i v profesní oblasti. Vždycky jejím cílem dělat to, co ji bude opravdu naplňovat, a toho se snaží i dosáhnout. Přečtěte si celý rozhovor s Amadeou Makariusovou.

Sdílet

Rád bych vám představil studentku kurzu Pracovník grafického studia - Amadeu Makariusovou a předem poděkoval za čas věnovaný tomuto rozhovoru.

Já moc děkuji Lukáši za pozvání

Od doby kdy jsi absolvovala kurz Pracovník grafického studia už uběhla nějaká doba, díky Instagramu jsme průběžně v kontaktu a vidím, že celkem slušně rozjíždíš svůj vlastní e-shop a svou značku, která mě osobně hodně baví a každé tvé video s radostí dokoukám až do konce. Řekni nám co tě v životě baví a kam vlastně směřuješ. 

Aktuálně ještě studuji Multimédia na VŠE v Praze, nicméně do toho se věnuji multimediální tvorbě i v profesní oblasti. Vždycky bylo mým cílem dělat to, co mě bude opravdu naplňovat, a toho se snažím i dosáhnout. Začala jsem tak na volné noze jako grafička  a fotografka pod brandem amadea agency a pořád je prostor, kam se posouvat, což je skvělé.   Zároveň jsem založila minulý rok svou papírnickou značku Statinery Kingdom -  www.stationerykingdom.cz .

Již od mala jsem totiž milovala papírnictví. Vždy jsem musela navštívit každé, které jsem potkala. Jedním z mých snů bylo mít své vlastní designové papírnictví plné originálních a zajímavých produktů, které se jen tak nevidí. A tak se tak stalo. Značku jsem spustila minulý rok v červnu.

Je to česká designová značka zaměřená na ručně dělané papírnické produkty od samolepek, přes samolepící voskové pečetě či stírací losy. Také se zaměřujeme na produkty určené k vlastnímu tvoření, a to například pečetění.

Ve svém volném čase ráda cestuji, což teď za poslední dobu díky covidu moc nešlo. Asi největším dosavadním zážitkem je pro mě půlroční pobyt na Havaji, díky kterému se
i shodou okolností objevila má touha multimediálně tvořit. Natáčeli jsme zde hodně záběrů na dron a některá videa jsem sdílela i na YouTube. 


Na leden 2024 moji rodiče dokonce připravují meditativní a zážitkový retreat na Havaji. Koho by to zajímalo, tak více informací nalezne na www.radana-makariusova.cz.


Jaké byly tvé začátky po kurzu? Pomohl ti kurz v tvém novém projektu nebo jsi ještě pracovala někde jinde?

Kurz byl velmi intenzivní a potřebovala jsem vstřebat veškeré znalosti, které jsem se naučila. Díky kurzu jsem začala rozvíjet své schopnosti, protože kurzem to rozhodně nekončí, právě naopak. Dlouhá cesta teprve začíná a já jsem za to nesmírně vděčná.

Upřímně mohu říci, že tento kurz byl pro mě zásadním mezníkem v životě. Srovnala jsem si své priority a místo dosavadního studia Mezinárodního obchodu na VŠE jsem se rozhodla studovat to, v čem mám naplnění, a to jsou multimédia. Začala jsem si tvořit portfolio a postupně se zlepšovala. Každý další projekt mi dal samozřejmě více zkušeností a postupně se to stupňovalo. Určitě mým cílem nebylo být freelancer hned, protože takhle to nefunguje. Chtěla jsem tomu všemu dát prostor a čas, to byla moje strategie. Začala jsem postupně vystupovat se svými multimediálními službami pod brandem amadea agency a papírnickou značku jsem založila 2,5 roku po kurzu. Bez něj bych určitě nebyla tam, kde jsem teď. Ta volnost, že si mohu vše zajistit sama, ta je k nezaplacení.

Vzpomeneš si, co tě přimělo jít na můj kurz Pracovník grafického studia a jak ho hodnotíš teď po delší době? Máme spoustu názorů nezúčastněných uživatelů, kteří tvrdí, že za 10 dní, se nedá nic naučit.

Grafický design mě velmi lákal. Fotce jsem se už nějakou dobu věnovala, ale grafický design byl pro mě velká neznámá. V té době jsem studovala ještě úplně jiné zaměření, a to již zmíněný Mezinárodní obchod na VŠE. Zrovna v lednu, kdy se kurz konal, jsem měla velmi nabité zkouškové, ale věděla jsem, že to je jedinečná možnost se hecnout a zvládnout zkouškové i kurz zároveň. Věřím, že všechno má svůj smysl, a tak mi zrovna vyšly všechny zkoušky na pondělí, což byl den, kdy kurz neprobíhal. Bylo to tedy pro mě znamení, že do toho mám jít. Během dne jsem se v týdnu věnovala kurzu a po večerech jsem se učila na zkoušky. Bylo to náročné, ale protože mě kurz nesmírně bavil a naplňoval, tak jsem zkoušky zvládla snad ještě lépe, než kdybych kurz nedělala zároveň se zkouškami. Může to znít jako paradox, ale v tu dobu jsem to tak vnímala. 10 dní je sice krátká doba, ale když se tomu rozhodnete ten čas opravdu věnovat naplno, tak se toho naučíte strašně moc. Za těchto 10 dní jsem se naučila snad více jak na kdejakém předmětu za celý semestr. Je to o prioritách.


Co tě na kurzu bavilo nejvíce?

Vzhledem k tomu, že od dětství nepřetržitě studuji a stále tomu tak ještě je, tak už mohu zhodnotit, kdo a jak dobře učí. Někdy to totiž není úplně o tom, co se učí, ale hlavně kdo to učí. A Lukáš je opravdu profík na správném místě. Díky němu byl kurz zajímavý a plný skvělých (v)tipů. Nejvíce mě na tom bavilo to, že se mohu naučit opravdu praktické věci a ještě k tomu dostanu na místě zpětnou vazbu či pomoc lektora. Nabyli jsme hodně informací najednou, ale učený z nebe nespadl a je třeba se tomu aktivně věnovat i potom, protože samo to do hlavy jen tak nepřijde.

Tvou značku stationery.kingdom už sleduje na Instagramu přes 2000 uživatelů, bylo těžké začít?

Rozhodnout se, zda do toho půjdu ani tak těžké nebylo. Věděla jsem, že do toho chci jít. Co na tom ale určitě náročné je, tak je to ten samotný proces vzniku, i když mě moc bavil. Značka vznikala přes 2 roky aniž by o tom kdokoliv věděl (kromě těch nejbližších). Všechno jsem si zjišťovala sama, aby to bylo přesně podle mých představ.

Instagram je důležitou součástí propagace a určitě mi velmi v tomto ohledu pomohl. Ráda udržuji komunitu a baví mě tvořit zajímavý obsah nejen s našimi produkty, ale také vymýšlet i jiné nápady, které s tím souvisí, a to například journaling.

Díval jsem se, že tvá práce není jen o e-shopu a „schováváním se“ za grafickým tabletem a monitorem, ale skutečně jsi se svými zákazníky v kontaktu. Kam se za nimi vydáváš? 

Ano určitě. Ráda jezdím na papírnické veletrhy, které jsou nejen skvělou příležitostí dát  o sobě světu vědět, ale také se potkat s lidmi, kteří vás na sítích sledují. Vždy mě to nabije skvělou energií a moc ráda se takových akcí účastním. Minulý rok jsme byli hned na několika z nich a je to opravdu skvělý zážitek!


Kdybys mohla dát 3 tipy, které by pomohli ostatním v budování své vlastní značky, jak by zněly?

Buďte sví, buďte originální, buďte sebevědomí. Než cokoliv začnete budovat, dělejte to hlavně s láskou, pokorou a upřímností sami k sobě. Dělejte to protože vás to baví. Chce to spoustu času, energie, odhodlání a vnitřní síly. Nic není jen tak hned a všechno má svůj čas. A to je naprosto v pořádku.


Jak moc bojuješ s cenotvorbou? Dostáváš zpětnou vazbu na cenu tvých produktů nebo ji zákazníci akceptují?

To je zajímavá otázka. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by někdo rozporoval ceny produktů, nicméně každý na to může mít svůj názor i tak, aniž by to se mnou sdílel, to se nevylučuje.

Já na to pohlížím tak, že produkty jsou z velké části ručně vyráběné a je třeba tak k tomui přistupovat. Spoustu produktů tvořím i na zakázku a v tom se pak odráží i vyšší cena díky zásahu grafických služeb.

Říkáš, že tvoříš i produkty na zakázku, jaké to třeba jsou?

Ano, tvořím i produkty na míru, a to jak pro jednotlivé zákazníky, tak pro větší firmy, což je velkou konkurenční výhodou. Bylo mým cílem, abych produkty mohla propojit s grafickými službami, které nabízím. Proto zákazníkům dávám možnost uzpůsobit jakýkoliv produkt  z nabídky dle jeho představy na zakázku. Jsou to samolepky, samolepící pečetě, stírací losy i samotná pečetidla pro pečetění.


Měla by jsi nějaký vzkaz, inspiraci, povzbuzení či radu pro naše současné či budoucí studenty?

Jestliže přemýšlíte, že vám grafický design může nějakým způsobem změnit profesní život, určitě do toho jděte, protože mně život opravdu změnil, a to jen k lepšímu Je za tím spoustu práce, ale stojí to za to!

Moc ti děkuji za odpovědi a protože jsi tehdy ještě neměla šanci vyzkoušet naše nové a troufám si říct opravdu hodně dobré primakurzyonline.cz rád bych ti věnoval přístup na 6 měsíců do zcela nové online akademie. Pokud budeš mít čas, rád si poslechnu zpětnou vazbu :-)

To mě moc těší, ráda toho využiji! Děkuji Ti 

Studuj stejný kurz jako Amadea a začni pracovat jako Grafička! Poslední 3 volná místa.