Spoustu aplikací (především ty zdarma) můžou být pro vás a vaše profily velice nebezpečné. Jedná se především o aplikace, které po vás z jakéhokoliv důvodu chtějí přístup do vašich profilů. Jsou to především různé plánovacíanalyzační aplikace. Doporučuji vždy si je nechat ověřit přímo Facebookem a používat pouze ty ověřené. Jak často říkám svým studentům: "Vždy něčím platíte." Jednou to budou peníze, jindy čas strávený nuceným sledováním reklam a někdy také můžete zaplatit svými přístupovými daty.

To je stále ta lepší varianta. Pokud třetí strana zjistí vaše přístupové údaje, může být problém mnohem vážnější. Lidé totiž používají v rámci širokého spektra nástrojů jednotné přístupové údaje a to úplně všude. Chápu, kdo na to má pořád myslet. :)) V tomto článku si ukážeme několik základních bezpečnostních rad, které je dobré používat a minimálně zamezit těmto problémům.

1. Heslo

Nikdy jako bezpečnostní heslo nepoužívejte osobní data - významné události, rodná čísla, datum narození apod. Mějte pro každý profil na sociálních sítích jiné heslo a už vůbec nepoužívejte stejné heslo např. pro Instagram, emailovou schránku a internetové bankovnictví. Heslo byste měli jednou za půl roku změnit, mělo by mít alespoň 8-12 znaků v kombinaci s písmeny, znaky a čísly. Doporučuji si vést databázi hesel pomocí diáře nebo Excelu.

2. Dvoufázové ověření

Druhý ověřovací faktor je velice užitečný. Na instagramu tuto funkci najdete v Nastavení - Zabezpečení - Dvoufázové ověření.

Vyberete si způsob ověření a poté by případný útočník potřeboval získat další heslo, aby se mohl dostat na váš profil. Můžete si například nastavit, aby vám vždy, když se přihlásite na Instagram z jiného zařízení, přišel kód na váš mobilní telefon. Tento kód musíte při přihlášení vždy vyplnit navíc.

Podobné je to s autentifikační aplikací (Google Authenticator) - nepotřebujete telefonní číslo, ale aplikaci. Ta vám každých 30 vteřin generuje nový kód. Pokud byste se z nějakého důvodu nedostali na váš telefon nebo do aplikace, máte speciálně u Instagramu ještě  možnost využít tzv. kódů pro obnovení. Najdete je přímo v aplikaci Instagram a to v samotném nastavení dvoufázového ověření. Každý z těchto kódů můžete jednorázově použít kdykoliv. Doporučuji si kódy uložit na bezpečné místo.

3. Správce hesel

Tohle je skvělé řešení pro argument typu "Kdo si všechna ta hesla má pamatovat!" Mám pro vás skvělou zprávu. Jsou aplikace, které to budou dělat za vás. Je potřeba ale opět důkladně hledat a vybrat takovou, která má end-to-end šifrovaní. Stejně ale nedoporučuji si do appky vkládat citlivá přihlašovací data jako přihlašování k bance apod. Nicméně doporučuji nástroje 1Password nebo LastPass.

Jaké jsou jejich výhody?

  • Ukládají jakákoliv hesla
  • Rozpoznávají aplikace a automaticky vás přihlásí pokud znají heslo
  • Vygenerování silných hesel - určíte si počet znaků, kombinací a systém heslo vygeneruje za vás a uloží do aplikace.
  • Zapamatujete si jeden master kód (pro vstup do appky) a ostatní hesla necháte na appce
  • Appky fungují na PC, Macu, smartphonu i tabletu

Bezpečnost na sociálních sítích bereme velice vážně a proto tomuto tématu věnujeme dostatek času také na našem komplexním školení Instagramu. Pokud vás (nejen) toto téma zajímá, rádi vás uvidíme na kurzu.