- 

Výhody práce na full time? Rozhovor s Alešem Kotykem rok po kurzu

Ahoj Aleši, jak se v současné době máš?
Doslova výborně! Teda jako že si nestěžuju. Po škole a absolvování kurzu jsem se uchytil v grafice a věnuju se jí dodnes.

To jsem rád, prozraď nám, kde nyní pracuješ a co děláš?
Věnuju se grafickému a prostorovému designu v reklamní agentuře se sídlem v Praze. Je to studio zaměřené na reklamní grafiku - na plocho i v prostoru. Mým úkolem je vytvářet klíčové vizuály pro obchodní řetězce hlavně v oddělení drogerie a kosmetiky. Součástí práce je navrhovat vizuální komunikaci kampaní a design jednotlivých vystavení.

To zní hondně nevšedně, ale zajímavě. Nakonec jsi zvolil formu práce na full-time, proč?
Práce na fulltime mi dává hlavně tým kolegů, kteří mě podpoří při vytváření nových kampaní a okamžité zpětné vazby na mé návrhy. Kromě toho mám jistotu stálé práce (teda samozřejmě pokud si to nepodělám a nevyhodí mě). A taky možnost plného využití vlastních schopností, které se rozvinuly po absolvování kurzu.

Nepohrdl jsem ani freelancerestvím. Kromě stálé práce mám i nárazové zakázky z oblasti školství a hudby, takže můj záběr je pestrý. 

Což je pro mě velice důležité, protože když už mě štve dělat další vizuály např. pro Pampers nebo Gillette, rozptýlím se návrhem na nový plakát pro československý komorní orchestr :-)

Tohle pobavilo, máš pravdu. Pestrost práce je důležitá. Prozraď nám, co bylo po kurzu největším oříškem?
Stres. Po nástupu do agentury jsem se téměř nechal strhnout návalem práce a dokázat novým kolegům, že na to mám. Ale ustál jsem to a dodnes jsem v práci šťastný.

OK, myslíš si, že kurz Pracovník grafického studia pomohl nebo vylepšil tvé dovednosti v jednotlivých činnostech? A jakým činnostem se v grafice nyní věnuješ nejvíce?

Určitě pomohl. Před kurzem jsem neznal spoustu nástrojů a vychytávek, které programy od Adobe nabízejí. Nejčastěji navrhuji nové klíčové vizuály, které pak přelévám na různé formáty, od plakátů a letáků, přes web bannery a inzerce až po paletová vystavení, na což je pro mě nejlepší právě InDesign a Photoshop.

Který z nástrojů, jenž byly součástí kurzu, nejvíce používáš?
Zaručeně je to InDesign. Ten společně s Photoshopem jsem ovládal před kurzem nejméně a při nástupu do nové práce to bylo velice znát. Neustále jsem porovnával, jak bych vyřešil stávající problém v grafice se svými znalostmi před kurzem a rozdíl byl veliký.

Doporučil by jsi kurz i ostatním zájemcům?
Určitě doporučil. Byl to výborný kurz, který se osvědčil jako vynikající způsob, jak se za krátký čas naučit to nejdůležitější, za což ti Lukáši moc děkuju.

Díky za rozhovor a ať se ti daří! 

Závěrem bych jako lektor kurzu rád poznamenal, že spoustu kurzů končí dnem ukončení kurzu. Kurz Pracovník grafického studia je postavený jinak. Po roce a sedmi odškolených kurzech mohu říci, že jsem v kontaktu s některými studenty téměř každý týden a dostanou ode mě vždy feedback na jejich práci i rok po kurzu. Tomu pomáhá i naše uzavřená Facebook skupina, kde jsme všichni dobře naladění, a proto je zde jen objektivní kritika a rady. Žádný výsměch ani nenávist.

S každým kurzem navíc přichází vylepšení, která pomáhají lépe pochopit probíraná témata.