Práce si Martina Kučeru našla dřív, než on ji

Ahoj Martine, děkuju, že jsi přijal pozvánku na rozhovor. Jak se máš a kde momentalně pracuješ?
Ahoj mám se skvěle, pracuju teď na juniorské pozici PHP programátora v Praze.

To se povedlo, ty jsi bydlel dříve ve Zlíně, proč ses rozhodl pro Prahu? 
Samozřejmě jsem zkoušel sehnat práci po absolvování vašeho kurzu Programátora ve Zlíně, bylo by to pro mě v mnoha ohledech výhodnější. Hlásil jsem se do trainee programu jedné firmy. Uspěl jsem ve dvou fázích výběrového řízení a v té finální jsem uspěl také, boužel měli kapacitu jen pro tři lidi a já byl ten čtvrtý. Po tomto jsem se rozhodl, že pokud chci pořádně nastartovat kariéru v programování, bude pro to nejlepší Praha, kde je možností najít práci jak programátor mraky. Nechtěl jsem jít ovšem do cizího města naslepo a tak jsem se rozhodl, že si zatím budu vydělávat jako řidič UBERu, než se tu rozkoukám a poznám Prahu. Předpokládal jsem, že práci jako programátor najdu až tak za měsíc, nebo dva.

Ovšem hned první týden se mi stala celkem zajímavá událost.

Měl jsem zákazníka, který vlastní společnost Arit. Dali jsme řeč, já mu řekl, že jsem začínající programátor a že sháním práci v Praze, on zase akutně sháněl programátora, tak mi hned nabídl termín na pracovní interview. Slovo dalo slovo a tu pracovní pozici jsem získal. Kolegové mě mezi sebe vzali velmi přívětivě a co jsem neuměl mě naučili. Takže pokud nějaký úspěšný absolvent vašeho kurzu bude hledat práci, vřele mu doporučuji, zkusit to u nás. Budeme velice rádi :-)

Jsem moc rád, že ses nenechal prvotními neúspěchy odradit. S jakými překážkami ses setkal?
Svět programovaní je hodně rozsáhlý a rozmanitý, nevěděl jsem, co se ode mne očekává a jaké další schopnosti bych měl ovládat. Zjistil jsem, že každý zaměstnavatel upřednostňuje jiné sady znalostí. Je třeba najít si ten správný flek, kde plně využijí můj potenciál. 

Ano, plně s tebou souhlasím. Jak dlouho po kurzu ti trvalo najít si své místo v tomto oboru?
Jak už jsem zmínil, po kurzu jsem to napřed zkoušel ve Zlíně, ale jen v jedné firmě, bohužel bez úspěchu. Potom jsem se ze dne na den rozhodl pro tu Prahu a tady to bylo prakticky hned, takže sečteno podtrženo cca měsíc?!

A v čem momentálně programuješ? Máš v plánu se učit i jiné jazyky?
Teď nejvíc programuji v PHP, mám na práci taky hodně stylování v CSSku (u toho si vždycky vydechnu) používám Nette framework, jako databázi účetní software flexibee a taky lehce JavaScript. Do budoucna se chci určitě naučit Javu a pak se uvidí. Momentálně mám práce dost :-D


Mám pro tebe poslední otázku. Jak moc jsi spokojený se svým novým zaměřením?
Upřímně, jsem za tohle rozhodnutí absolvovat kurz Programátora a posléze i věnovat se této problematice velice rád. Dělám konečně práci, která mě baví, je v ní budoucnost a má neustále možnost se rozvíjet. IT je obor je krásný v tom, že je se stále co učit. Vždy přijde něco nového a lepšího a je jen na vás, jak v tom budete dobří. Já se bál, že to nebudu dávat. Když jsem poprvé viděl PHPko na Vašem kurzu, říkal jsem si, že je to nějaký jiný vesmír. Časem a tréninkem to ale začne dávat smysl a jak to člověka baví, jde to hned líp :-). Pepa je navíc vynikající lektor a mnohokrát mi pomohl i mimo rámec kurzu, tudíž mu patří obrovské díky.


Děkuju ti za tvůj čas Martine a přeji ti hodně úspěchů v kariéře.