Ahoj Marku, jsem moc rád, že ses ozval a nabidnul mi příležitost s tebou udělat rozhovor. Jak se máš a kde teď pracuješ?
Ahoj, já také děkuji. Mám se poměrně dobře :). Od února jsem nastoupil jako Django developer v menší softwarovce jménem SparkTECH sídlící v Kobylisích. Mezi naše velké projekty patří například portál Networkuj.cz a s ním spojený management systém Eventito, dále interní produktový katalog pro jednoho velkého dodavatele autodílů.
Měl jsi před kurzem nějaké zkušenosti s programováním? Jak ses k této pozici dostal a kde jsi dřív pracoval?
Před kurzem jsem měl pouze strohé znalosti programování ze školy. Když to shrnu, věděl jsem, co jsou to cykly, proměnné, uměl jsem naprogramovat hru kámen, nůžky, papír v konzoli atp. Chápal jsem princip objektového programování, ovšem nevěděl jsem, jak se využívá v praxi.
K pozici jsem se dostal přes portál startupjobs.cz, kde jsem odpověděl na několik inzerátů a poštěstilo se :). Předtím jsem pracoval v administraci a hodně cestoval po světě, kde sem se živil vším, co mi zrovna přišlo do cesty.
Věděl jsi hned, že chceš být programátor a rozvíjet se v tomto oboru, když jsi dokončil náš kurz? Co ti přišlo obtížné překonat?
To, že chci být programátorem, jsem věděl už před kurzem. Věděl jsem, co mě čeká a potřeboval jsem získat pevné základy.
Nejtěžší pro mě bylo vyselektovat technologie, kterým se věnovat. Čím více do toho člověk ze začátku zabředne, tím víc je zahlcen různými pojmy a názvy. Moje myšlenky bych shrnul takto:
Jaký jazyk si mám vybrat? PHP, Javu, C/C++ nebo snad Python? U JavaScriptu se mám soustředit na jQuery, Angular, NodeJS? Co to sakra je verzovací systém? A kterou webovou službu k němu mám využít GitHub nebo GitLab? A co databáze, těch je taky spousta. Vždyť v každém inzerátu chtějí něco jiného.
V průběhu času jsem na to ale podíval jinak. Je potřeba pochopit všechno jako celek a jak spolu tyto technologie spolupracují, vybrat si jednu od každého typu a té porozumět. Přechod už je potom jen otázkou naučení se jiných termínů pro stejnou věc či pozměněná syntaxe. Např. v kurzu jsme pracovali s PHPMyAdmin, v práci dělám ve Workbench. Stejná databáze, stejné procesy, jen jiné rozhraní. Jednoduché.
Mohl bys prozradit pro budoucí studenty, jak ses na pohovory připravoval a jaké nové věci ses doučil sám po kurzu?
Každý by si měl najít to, co mu nejvíce vyhovuje. Já se nejradši učím praxí. Nejvíce mi sedí sledovat jiné lidi při práci a dávat si věci sám do souvislostí. Takže ideální jsou videotutoríály na YouTube typu "How To Build A Real-Word Website with Nette". Nejlepší mi v tomhle ohledu příjde stránka Udemy.com, stačí si vychytat, kdy mají slevy (je to dost často) a za 10€ si můžete pořídit desítky hodin vzdělávacího obsahu nejen o programování. Já si udělal například tento https://www.udemy.com/the-python-mega-course/learn/v4/content.
Základem by dle mého mělo být udělat si malé portofilo prográmků, klidně menší než žádné. Může být to nejjednodušší, co vás napadne. Stačí napsat to, co už napsali tisíce lidí před námi - tím spíš je na koho odkázat, když nebudete vědět. Pokud děláte něco podle návodu, ujistěte se, že rozumíte každému kousku kódu na sto procent než postoupíte dál. Tak, abyste ho zvládli jednoduše popsat člověku, který programování nikdy neviděl. Pokud něčemu nerozumíte, tak se to naučte vygooglit, tahle dovednost se vám bude později velice hodit :D
Vytvořte si účet např. na GitHubu a uploadněte tam svojí tvorbu, věřím, že potenciální zaměstnavatele to zajímá víc, než kdejaké CV.
Tohle jsem udělal já a pak už jsem jen chodil na pohovory a byl upřímný. Chodil jsem na ně radši seběvědomě a s klidem, že můžu jen získat než s nervozitou z toho jak málo toho umím. Bral jsem je jako možnost, jak se něco nového dozvědět a pochopit, jak to v takových firmách funguje a koho hledají. Ukazoval jsem svoje nadšení pro věc a způsob jakým uvažuji. Můžu říct, že jsem s tím měl větší úspěch než bych čekal. O mých programátorských dovednostech jsme se většinou bavili jen okrajově.
Jak bys odpověděl na otázku: “Kde se vidíš za 5 let?”
Já se spíš soustředím na cestu než na cíle :). Nicméně bych se rád stále věnoval programátorské kariéře a byl ve fázi, kdy svoji práci budu schopen dělat odkudkoliv s možností cestování, což je moje veliká vášeň. Také už v té době budu chtít mít vybudované nějaké zázemí pro svojí budoucí rodinu.
Děkuju ti za tvůj čas Marku. Na závěr ti chci ještě popřát hodně úspěchů a zábavné programování.