IT rozhodně není jen pro kluky

Ahoj Peťo, jsem rád, že jsme se tu zas sešli. Kdy jsme se naposled viděli? Bylo to před 3 měsíci?

Ahoj Tondo, máš pravdu, už to budou pomalu 3 měsíce, uteklo to hrozně rychle.

Jak se ti daří? A jaké věci tě čekaly, hned po tom, co jsi dokončila náš kurz Programátor WWW aplikací?

Od absolvování kurzu to je jedna velká jízda, kterou si naprosto užívám. Že je to ten správný obor jsem věděla hned od prvního dne kurzu, kdy mě to naprosto pohltilo. Bylo mi sice jasné, že za měsíc se toho člověk nenaučí tolik, aby mohl ihned rozjíždět nějaké velké projekty, ale musím říct, že váš kurz je pro začátečníky skvěle poskládaný. Informací je teda přehršel, ale tím, že nám videa zůstávají i po kurzu, to vůbec nevadí, naopak. Zároveň se člověk dozví i jiné vychytávky a tipy a celkově způsob, jak se vzdělávat dál. A to je v podstatě to hlavní, co už 3 měsíce skoro denně dělám – učím se, učím se, učím se. Navíc hned asi 3 týdny po ukončení kurzu jsem nastoupila do jedné IT firmy a mám tak možnost vše zužitkovat přímo v praxi.

Ohh skvělé, takže jsi neváhala a už odstartovala kariéru v IT. Na jakou pozici tě nasadili? Zaintegrovala ses rychle do pracovního prostředí?

Je to tak. Pracuji v MAILPROFILER Development s.r.o., dceřiná společnost velké švýcarské firmy, která vyvíjí aplikaci pro mailingový nástroj. Mám tu takovou dublovou pozici. Zaprvé tu tvořím layouty newsletterů v jazyku mjml. To jsme na kurzu sice neprobírali, ale logika je stejná jako třeba html. Druhá část je webdesign a programování v PHP. Těch informací je tady taky celá řada a vůbec si neumím představit, co bych dělala bez kurzu. Jsem samozřejmě o dost pomalejší, než kolegové ale dávají mi zatím lehčí úkoly a více času a když se na něčem zaseknu, pomohou mi. Každý den se naučím něco nového nebo si připomenu zapomenuté.  

Je zajímavé pozorovat, jak rychle se člověk zlepšuje v reálném prostředí práce, že? Co tě na této práci nejvíce baví? Jaké nové horizonty vyhlížíš? Zaujala tě nějaká nová technologie, kterou by ses chtěla naučit?

To určitě. Hned po kurzu jsem si doma sice zkoušela různé věci a snažila se získané znalosti prohlubovat, ale když nemáš zpětnou vazbu, těžko domyslíš vše, na co to navazuje. Navíc je hodně velký rozdíl, když víš přesně, jak má výsledek vypadat, a když dostaneš pouze zadání typu „potřebuji, aby to umělo to a to a zbytek vymysli“. Hledat tu cestu a když se to ještě povede zprovoznit je to, co mě na tom baví nejvíc. Navíc na to nejsi nikdy sám. Něco zkusíš, ale vždycky máš kolem sebe hned několik kolegů, kteří ti pomůžou, když si nevíš rady. A co vyhlížím do budoucna? Uff, toho by bylo hrozně moc. Hlavně ze začátku jsem měla pocit, že čím víc se učím, tím míň toho vím. Naštěstí mi ale brzo došlo, že je nesmysl se chtít naučit všechno najednou a nemůžu se za měsíc kurzu porovnávat s někým, kdo v oboru pracuje 20 let. Takže jdu krůček po krůčku. Aktuálně bych ráda ovládla PHP a databáze SQL, abych byla schopná vymyslet i něco složitějšího sama. To celé chci propojit i s tou vizuální stránkou, pokud tu představu klient nemá, což je častý případ. Aktuálně tak čerpám inspiraci z různých webů a jednotlivé věci si zkouším dohledat. Učím se také s různými programy od Adobe. Zatím jsem ovládla XD, který mi jako začátečníkovi pomáhá právě s tou vizuální stránkou. V merku mám ale i další programy. A co bude třeba za rok, to zatím neřeším.

Moc se mi líbí tvůj pozitivní přístup. Ke kurzu Programátora jste všichni studenti dostali i prezentaci a výuková videa, využila jsi tyto materiály při řešení nějakých úkolů?

No jéje! Zejména videa a používám je opravdu často. Oceňuji především možnost zrychleného přehrávání a skvělé rozdělení do jednotlivých kapitol. Velmi rychle najdu to, co hledám. Taky hodně čerpám z různých tipů webových stránek, které jste nám na kurzu řekli.

Měla jsi nějaký obavy, když ses rozhodovala, jestli náš kurz absolvovat nebo to pro tebe byla jasná životní volba.

Přiznám se, že menší obavy jsem opravdu měla, a to zejména z toho, zda všechno pochopím a jestli mě to bude opravdu bavit. IT mě lákalo už od dětství, ale nikdy jsem se tomu nevěnovala nějak víc. Šla jsem na jinou školu a pak už jsem měla zkrátka ty klasické předsudky „už jsem stará“ nebo „IT je hlavně pro kluky“ a „s tím se musíš narodit, je to těžké“. Všechny obavy z výběru kurzu programátora ale byly naprosto zbytečné a já si jen říkám, proč jsem do toho nešla dřív.

Děkuji ti moc za rozhovor. Co bys chtěla našim čtenářům a budoucím studentům vzkázat?

Jestli vás obor IT aspoň trochu láká a nevíte, kde začít, jděte do toho. Nebojte se, že byste po kurzu nenašli uplatnění. Firmy dnes hledají zejména zaměstnance, kteří chtějí pracovat a chtějí se učit. Na kurzu vás sice nenaučí všechno, ale naučí vás to hlavní – přemýšlet jako programátor a pomohou vám se zorientováním, i kdyby přímo programátor nebyl to pravé pro vás. Zkrátka, kurz programátora vám otevře nespočet dalších dveří.

Studuj stejný kurz jako Petra a začni pracovat jako programátor(ka)! Poslední volné místo!