Nejvíc se mi líbí ta svoboda v tomhle oboru: Rozhovor s Honzou Bratrychem

Ahoj Honzo. Jsem moc rád, že se zas vidíme. Jak se máš a kde své prima dovednosti nyní uplatňuješ?

Ahoj, děkuji za pozvání, rád Tě zase vidím, jinak se mám moc fajn. Pracuji v jedné plzeňské firmě, která se zabývá vývojem webových aplikací pro německý automobilový koncern. Já osobně tam pracuji jako SW vývojář.

Wow! To je úžasné, jak dlouho ti trvalo po kurzu najít tuto práci?

Měl jsem asi trochu štěstí, ale povedlo se mi ihned najít práci, i když jsem měl z počátku trochu obavy, jestli něco najdu.

Co ses nového v práci naučil? Jak své dovednosti mimo pracovní dobu zlepšuješ?

Musím teda říct, že v práci děláme v programovacím jazyce C#, který jsem rychle pochopil díky znalostem PHP, které nás naučil Pepa na kurzu. Když jsem viděl poprvé kód v tomhle jazyce, tak to pro mě byla totální španělská vesnice. Pochopil jsem pak, že principy programování jsou napříč jazyky stejné. Například jen provést nějaké úpravy indexové stránky pro mě byl nadlidský úkol, se kterým jsem si vůbec neuměl poradit. Od kolegů jsem poté zjistil, že každá část stránky se tam dostává přes tzv. kontrolery. Když jsem se následně zeptal, kde tam najdu CSS na stylování, tak mi bylo řečeno, že musím pracovat s LESS, tak se tomu občas zasměju. Naštěstí kolegové jsou velice milí a mají se mnou trpělivost. Jinak ohledně těch technologií, tak se na jiných projektech používá NETTE a jinak již zmíněný .NET. Samozřejmě je potřeba se učit doma, na intenetu je spousta dobrých tutoriálů.

Co tě přimělo vrhnout se do tohoto oboru? Jaká byla tvoje předchozí práce?

No první impuls byl asi ten, že mě k tomu přivedl můj bratr, který také pracuje v tomhle oboru. Předtím jsem pracoval ve fabrice jako CNC programátor, ale tam mi vadil systém směn. Tenhle obor má velké výhody v tom, že člověk může v podstatě přijít do práce kdykoliv se mu zachce. Případně pro ty zkušenější, že člověk může pracovat pro zahraniční firmy, ale kódovat tady u nás v Čechách. Určitě se najdou i nevýhody. Člověk musí být trpělivý, jinak by se z toho asi zbláznil. Samozřejmě je to všechno věc na dlouhou trať a v podstatě nikdy nekončící učení.

Která část práce tě nejvíce baví nebo zajímá?

Tondo, nejvíc se mi líbí ta svoboda v tomhle oboru. Znám již pár programátorů a výhodou je, že tuhle práci můžeš dělat odkudkoliv na světě.

Co by jsi studentům doporučil udělat hned po dokončení kurzu, aby si zvýšili šanci najít si uplatnění.

Studentům bych určitě doporučil udělat si nějaký vlastní projekt, případně použít nějaký projekt, který si vytvořili na kurzu. Potom za sebe mohu doporučit tutoriály na webu udemy.com. Pokud půjdete někam na pohovor, tak si případný neúspěch určitě neberte osobně. V tomhle oboru je spousta volných míst, jen to chce mít štěstí na místo, kde jsou ochotni přijmout juniora.

Na jaké věci z kurzu nejraději vzpomínáš?

Z kurzu nejraději vzpomínám na Pepu, byla s ním sranda, a navíc jsem na kurzu poznal zajímavé lidi. Byla to velice zajímavá zkušenost a třeba se tam ještě setkáme na jiném kurzu.

Díky moc za tvůj čas Honzo. Přeju ti hodně štěstí a hlavně hodně kreativity v tvém novém oboru

Děkuji za pozvání, Tondo, přeji Ti také hodně štěstí a až budu v Praze, tak mužem zajít na sklenku něčeho dobrého.