- 

Být či nebýt grafikem v roce 2023?

Je vhodná doba na to stát se zrovna grafikem? No jasně! Je to skvělá volba pro každého, kdo má vášeň a touhu vyjadřovat své nápady pomocí obrazu. Grafika je jednou z nejdůležitějších a nejvíce expandujících oblastí v digitální současnosti a pokud jde o otázku výhledu na budoucnost (čili plné bříško v důchodu), dává nám tvorba grafiky zcela jasnou odpověď. 

Dostává se v současnosti totiž do pozice, kdy se toto řemeslo stává nepostradatelným nástrojem pro vizuální komunikaci. Pod tou si představte třeba reklamní kampaně, webové stránky, sociální média, aplikace a další, třeba televizi. To vše potřebuje nějakou grafiku, aby svá poselství předávalo co nejefektivněji.

Pokud jste typ člověka, který prahne po vědění, tak vězte, že tento obor je pro vás jako stvořený. Bude vás totiž neustále vyzývat k učení se novým věcem a rozšiřování vašich schopností se tak stane denním chlebem. Už to samo o sobě dělá život grafika opravdu vzrušujícím! Bez přehánění můžeme lidi z této branže označit za inspirující. Ta nepřestávájící chuť se posouvat, aby mohli vyjádřit své nápady, emoce a myšlenky prostřednictvím obrazu, to se jen tak běžně nevídá. Grafika má obrovský potenciál ovlivňovat svět kolem nás a grafici tak jsou v podstatě tichými hrdiny obrazu doby! Doslova. 

U příspěvků na náš kurz grafika se setkáváme s mnoha názory na uplatnění se v tomto oboru. A ač se může poptávka po grafických službách v jednotlivých oborech či regionech lišit, přesto je zde plno dobrých důvodů, proč v roce 2023 začít slibnou kariéru jako grafik.

Zejména v posledních letech se téma grafiky stává ještě významnější než kdy dřív. Společnosti se snaží čím dál víc zvýšit svou online přítomnost  a zlepšovat svou digitální strategii a nutno říct, že s rozvojem technologií a probíhajícími změnami v nákupním chování lidí, mohou být některé kamenné pobočky dokonce nahrazeny! Ano. Čistě online prodejem. Je to tak. A proto může mít vizuální prezentace a image firmy (či produktu) významný vliv na úspěšnost podnikání. Pro firmy je tedy extrémně důležité věnovat zvýšenou pozornost grafickému designu a prezentaci produktu či služby.

Ale pozor, grafika není pouze online svět. I když se o budoucnosti tiskovin v dnešním světě diskutuje, stále existuje poptávka po kvalitních a pevných tiskovinách, jako jsou knihy, kalendáře, plakáty atd.

Tiskoviny totiž nabízejí něco víc. A tím je možnost interakce s obsahem. Osahat si knihu, cítit její vůni a jen tak si listovat stránkami a hledat své oblíbené pasáže. Zabaleni do deky, v neděli, v deset dopoledne. Ale to vlastně dávají Toulavku (kde se grafici také velmi činí), takže v jinou dobu a v jiný den. Je pravděpodobné, že i když digitální média mají a nadále budou mít opravdu významné místo, tiskoviny se budou i nadále rozvíjet a udržovat si svou důležitost, protože svou chvilku s nimi si zkrátka najde každý. A rád. Je to zážitek, který digitální média nenahradí, a pro některé lidi to má cenu nejvyšší.

Ale i takový zážitek je dnes potřeba prohnat na sítích. Víte, poptávka po graficích, kteří jsou schopni tvořit atraktivní vizuální obsah pro sociální média, bude v růstu pokračovat doslova skokovým tempem a pokud váháte, tak vůbec neváhejte. Je nejvyšší čas nastoupit do rozjetého vlaku a začít pracovat na své nové kariéře. Právě teď. A začněte třeba tím naším kurzem grafiky.

Je skvělé, že pokud chcete být grafikem, nejsou k tomu nutně potřebné speciální školy. A je mi jasné, že s tím hodně lidí nebude souhlasit, přesto je to tak. Školy vám sice poskytnou odborné znalosti a dovednosti, určitě ten začátek i usnadní, nicméně, v oboru grafického designu je klíčovým faktorem úspěchu vaše kreativita a umění. Pro ty, kteří se zajímají o design, vizuální komunikaci a technologie, může být tato práce plná výzev a příležitostí! Je důležité si uvědomit, že práce grafika může být náročná a vyžaduje opravdu značnou trpělivost a preciznost. Mít určitý talent a kreativní schopnosti je samozřejmě na místě. Také se neztratí ani nějaké to, řekněme, vizuální a umělecké cítění. Ale převládá samozřejmě to nejdůležitější – musíte chtít. A být schopni vyjádřit své nápady. Co je uvnitř musí ven!

Je to skutečně fascinující obor, který vás od samého začátku pohltí. Svět, kde své nápady můžete opravdu kreativně vyjádřit a zároveň tím ovlivnit způsob, jakým lidé vnímají své okolí, svůj život, své koníčky a spoustu dalšího. Můžete vytvářet skutečně úžasné výsledky! Můžete, můžete doslova přebarvit svět na růžovo, když budete chtít.

Jako velikou výhodu u grafiky vnímáme to, že zde nejsou žádné věkové limity a může ji dělat skutečně každý, kdo má obrovský zájem a špetku talentu. Uvědomte si však, že ač jde o kreativní obor, často se v něm využívá moderní technologie. A úplně klidně se může stát, že někdo mladší bude mít větší zkušenosti než ten starší. Což je vlastně docela cool. Není však na místě se toho bát, naopak, tím se můžete mnoho naučit. U všech uměleckých oborů platí, že se můžete vyvíjet a zlepšovat postupem času a praxí. Samozřejmě, že základem je (neustále opakovaný) talent a vnímavost, ale neméně důležitým faktorem úspěchu je touha učit se a nepřestávat pracovat na svých dovednostech.

Protože, kdo chvíli stál ... již stojí opodál! Proto se začněte učit již dnes. Třebaaa, to je náhodička, třeba na kurzu pracovníka grafického studia! Začněte vyvíjet své schopnosti a třeba to budete zrovna vy, kdo se stane vynikajícím grafikem, jenž určuje trendy! My víme, že ten talent nemá každý, koho tvorba grafiky baví. A tak přichází na řadu vcelku logická otázka: Jde to bez něj? Ale jistě! Ano! Je možné se vyznat v grafických programech a být schopný vytvářet funkční designy i bez vynikajícího talentu? Samozřejmě! Pokud máte cit (vidíte, že tahle barva se do téhle ale fakt nehodí), máte i schopnost tvořit originální a poutavé designy, což je nedílnou součástí toho, jak si udržet konkurenční výhodu a být v oboru úspěšným.

Prezentace a image firem v současnosti opravdu zvyšuje poptávku kvalitních grafiků, kteří svou prací pomáhají vytvářet profesionální a atraktivní značku.

Přichází doba, kdy kvalita výrobku nemusí být nejlepší, ale pokud máte skvěle zvládnutou grafickou stránku, může se vám dařit víc než těm, kdo mají špatnou grafickou propagaci a lepší výrobek. To platí jak pro internetové obchody, tak i kamenné prodejny. Vaše nápady mohou firmám pomoct zvýšit povědomí o jejich výrobku a zvýšit tím zájem zákazníků. Grafický design tak významně ovlivňuje to, jak je výrobek vnímán a může být rozhodujícím faktorem při zvažování nákupu. A to samozřejmě platí i naopak. Být grafikem může být náročné, ale výsledky stojí za to. Uvidíte, že této kreativní a finančně stabilní kariéry nebudete litovat.

Obecně lze totiž říct, že práce grafika může být vskutku zajímavá i po finanční stránce. Vyžaduje si to však kvalitní nástroje, znalost jejich ovládání a v případě freelancera i schopnost vyjednávat si dobrou cenu za práci a aby grafici zaujali pozornost potencionálních klientů a měli o co opřít svou cenu, musí nějak prezentovat své dovednosti. Online propagace, sociální sítě a komunikace s klienty jsou tedy klíčové pro budování dobrého jména a získání zákazníků. Je tedy velmi důležité začít si co nejdřív budovat své portfolio, ve kterém světu ukážete vaše schopnosti. Myslete na to, že sebepropagace hraje velmi důležitou roli při hledání klientů a materiály vytvořené na našem kurzu budou velmi dobrým začátkem!

Pokud jste dočetli až sem, tak máte své sny a cíle, a to je skvělé. Grafika je úžasná profese, která nabízí širokou škálu činností. Od tvorby reklamních materiálů a log, až po navrhování webových stránek, aplikací a reklamních spotů, tiskovin a mnoho dalšího. Rozhodnete-li se stát se grafikem, musíte být připraveni na tvrdou práci, trpělivě pracovat na svých schopnostech a neustále rozvíjet své dovednosti. Ale výsledky se dostaví. Zaručeně. Na našich kurzech grafiky naleznete pokročilé základy práce s různými nástroji a softwarem, jako je třeba Adobe Photoshop, Illustrator a InDesign. Naučíte se také základy designu a dalších důležitých prvků.

S touto širokou škálu dovedností se absolventi kurzu pracovníka grafického studia mohou uplatnit jako grafici ve velkých firmách, v reklamních agenturách nebo se rovnou stávají freelancery, cestující po světě a hledající trendy na rozpálených plážích Thajska. Nebo jinde.

 

Ano, a to už zní lákavě! Že? Inspiraci a trendy však můžete najít i blíž a z mnoha dostupnějších zdrojů, jako je naše příroda, městská zástavba, umění, kultura, technologie a další. Trénink a cvičení jsou nesmírně důležité pro hledání nápadů. Komunita grafiků to ví a je přátelská a otevřená všem. Na spoustu inspirace a možností můžete narazit také prostřednictvím online kurzů či workshopů, kterých se pořádá skutečně mnoho. Nejvíce však získáte prací na projektech, praxe je praxe. 

V závěru lze říct jediné. Pojďte do toho a mrkněte na naše termíny kurzu grafiky a nebo studujte grafiku online. Na kurzu se vám dostane jedinečného úvodu do světa grafiky. Vše pod dohledem zkušených lektorů, kterých se můžete na cokoliv zeptat. Nahlédnete také pod pokličku reálných projektů a zjistíte, jak se stát úspěšným grafikem v roce 2023!

Studuj stejný kurz jako naši rekvalifikanti a začni pracovat jako Grafik! Poslední volné místo!