V dnešní době internetů, kdy už i dvouleté dítě bezpečně ovládá chytrý telefon (mnohdy více než my samotní) a budoucnost se tak ubírá zcela jasným směrem, nabírá tvorba webových stránek na stále větší důležitosti.
Spoustu firem a podnikatelů si uvědomuje, že být s lidmi i online je pro úspěšný podnikatelský růst zkrátka jedním z klíčových faktorů. To je fakt. Proto si najímají webové designéry, programátory a webmastery, kteří se starají o vývoj, údržbu a optimalizaci jejich webů. Hledáte-li novou kariéru, která by vám umožnila vydělat peníze a zároveň přinést trochu svobody, stát se webmasterem může být tou správnou volbou.
Naučit se základům tvorby webových stránek nemusí být totiž zas tak jiný vesmír, jak se na první pohled zdá a pro zvědavého člověka to může být vlastně velmi zábavné a zajímavé. Ale pozor, pozor! Je třeba si neplést programátory a webmastery, to jsou dva odlišné pojmy, které se v IT vyskytují velmi často. Programátor se specializuje na tvorbu softwaru, aplikací nebo programů, a je schopen psát kód pro různé typy platforem. Zatímco takový webmaster, ten se zaměřuje hlavně na tvorbu a správu webových stránek, včetně jejich návrhu, vývoje, údržby a aktualizací. A zabezpečení. A mnoho dalšího. Hlavním rozdílem mezi programátorem a webmasterem je tedy to, na co se specializují. Programátor může být zaměstnán v širokém spektru oblastí, od vývoje videoher až po tvorbu software. Webmaster může být poptávanější v oblasti digitálního marketingu a online obchodu, kde jsou webové stránky nejdůležitějším nástrojem pro získání nových zákazníků.
Může se dokonce zdát, že webmaster má v současném trhu s pracovními místy větší uplatnění než programátor. Webové stránky jsou pro firmy klíčové, a tak jsou do nich schopné investovat více. A protože se to samo neudělá, tak to znamená investici do jedinců, kteří jsou schopni vytvořit a spravovat tyto kvalitní webové stránky. Být webmasterem tedy může být zajímavou možností.
Nebudeme chodit okolo horké kaše, je více než zřejmé, že si jako webmaster můžete sáhnout na pěkných pár zlaťáků a jako všude, i zde bude výdělek záviset na mnoha faktorech. Jsou to zkušenosti, kvalifikace, umístění a rozsah projektů, na kterých budete pracovat, ale ta možnost tu je. A vzhledem k rostoucí poptávce po webových stránkách a v pokračujícím nárůstu online obchodu lze očekávat, že budou mít webmasteři v budoucnu stále lepší a také, a to je důležité, stabilnější výdělek.
A co vás tedy čeká? Webmasterem se obecně rozumí člověk, který je zodpovědný za správu, údržbu a aktualizaci webové stránky (stránek), jak jste se již dočetli v úvodu. A to už je poměrně široká škála pracovních povinností. Jen návrh a vývoj webové stránky, a to od začátku až do konce, zahrnuje nezbytnou práci s grafikou, kódováním a nakoukne i do programování. Následně musíte stránku udržovat a aktualizovat, aby byla funkční. Staráte se o server, musíte být obeznámeni se SEO a ze své pozice se snažit zlepšit umístění webové stránky ve výsledcích vyhledávání. Nezbytné je také monitorování návštěvnosti a chování návštěvníků na stránce, včetně jejího zabezpečení. Musíte zajistit, aby webové stránky byly chráněny před neoprávněným přístupem!
A aby se ta pracovní náplň nezdála tak fádní, jako webmaster byste měli být také schopni integrovat a spravovat webové aplikace, jako jsou například blogy nebo e-commerce platformy a další. No, nudit se rozhodně nebudete, co si budem povídat. Každý den se vám bude lišit v závislosti na konkrétním projektu, ale vezmeme-li to obecně, vaše pracovní nasazení bude zahrnovat práci na jednom nebo více z výše uvedených.
K této práci neexistuje jednoznačná cesta vzdělání, nicméně, abyste se mohli ucházet alespoň o juniorskou pozici, je potřeba mít pro začátek určité znalosti. A nadšení, protože důležitější než samotné vzdělání jsou ve výsledku schopnosti a zkušenosti, které získáte až praxí. Ty znalosti vás naučíme na kurzu webmastera. A po něm je dobré hned začít, třeba i s menšími projekty a postupně se rozvíjet. Webový webmaster je oblast, která pro samostudium nabízí mnoho příležitostí, takže pokud máte zájem a chuť učit se, můžete v této oblasti dosáhnout úspěchu i bez formálního vzdělání.
Mladší lidé, kteří rostou s technologiemi, mohou mít v této oblasti výhodu a možná i větší obecné zkušenosti či lepší přehled o aktuálních trendech a technologiích, což jim, pravda, může být výhodou. Nicméně, i o pár pátků starší mohou mít mnoho zkušeností, třebaže v jiných oblastech. Například v oblasti marketingu nebo řízení projektů. Na věk však tento obor není nijak vázaný, a tak v něm může začít pracovat prakticky kdokoliv, bez ohledu na to, jaký rok narození má v občance. Hlavním faktorem pro úspěšnou kariéru webového webmastera je tu ochota učit se novým věcem, sledovat trendy a neustále se zlepšovat. To může být cestou k úspěchu pro jakéhokoliv jedince.
Bonusem bude, pokud máte i trochu analytického myšlení, kreativitu, umíte komunikovat a najdete v sobě i organizační schopnosti, disponujete vhodnými vlastnostmi, které při této práci rozhodně uplatníte. A buďte trochu flegmouš.
A ještě jedna věc, ano, i práce webmastera může být naprosto svobodné povolání a dá se vykonávat prakticky odkudkoliv, pokud máte přístup k internetu a potřebné vybavení. Mnoho webmasterů pracuje z domova nebo si pronajímá coworkingové prostory. Nebo sedí v IT kavárně s lattéčkem. Nebo jsou zaměstnaní. Je to velmi individuální věc, kterou dost ovlivňuje to, zda jste zaměstnanec či freelancer. Můžete využít webové platformy a nástroje, které umožňují spolupráci i na světových projektech, na dálku a u společností z různých zemí. Rozumíte, living in Barcelona, Phuket nebo třeba Budějovice, kde by chtěl žít každý! Můžeme s jistotou tvrdit, že je možné pracovat prakticky z jakéhokoliv místa na světě, které má připojení k internetu.
A to vše na vás čeká po absolvování našeho kurzu Tvorba webových stránek. Vydejte se vstříc úžasnému dobrodružství a začněte budovat svou novou kariéru. Dejte nám 14 dní a naučíme vás nutným základům, které vám budou pevnou oporou ve vašem dalším rozvoji. Těšíme se na vás!