Jak se sebevzdělávat efektivně?

Nebudeme si nic namlouvat, doba je zrychlená a obsahu všude příliš na to, abychom jej vůbec stihli konzumovat. O to důležitější téma to je a proto bych o tom napsal pár slov.

Sebevzdělávání je dnes velice důležité

Ať už chcete nebo ne, vzdělávat se je důležité! Tady není o čem debatovat. Co platí dnes, nemusí platit za měsíc. V technologiích především. Všichni se ovšem vymlouváme na čas. Kdy si mám tu volnou chvilku najít? Z čeho ukrojit? Brzy ráno musím odvést děti do školky a večer chodím unavený z práce. Přeci jen tu mezeru dříve, či později najdete. Chce to jen využívat volných chvil efektivně a k tomu jsou dělané například podcasty. Vyberu si pár tématických podcastů které mě zajímají a poslouchat můžu téměř kdykoliv. V autě, tramvaji, při sportu nebo v čekárně u doktora.

Proč poslouchat podcasty?

  • Jsou zdarma
  • Můžeš je poslouchat kdekoliv
  • Široký výběr témat - je na tobě jaké si vybereš a kterým směrem se vydáš

Existuje spoustu platforem na kterých můžete podcasty poslouchat. Mezi nejznámější patří aplikace Podcasty na iTunes. Na iTunes je totiž největší repozitář podcastů na světě. Jestli nemáš Apple, nevadí. Stáhni si desktopovou verzi iTunes i na Windows. Mezi další oblíbené patří Podbean, PlayerFM nebo nově také Spotify.

Pár tipů na podcasty u nás

  • Proti proudu (Dan Tržil) - inspirující rozhovory s lidmi, kteří zkrátka nejdou s davem a snaží se svoji práci dělat jinak.
  • Demarketing (Pavel Šíma) - podcast plný marketingových studií
  • Vydělávej online, žij offline (Investree) - tenhle podcast tě naučí porozumnět finančnímu systému a to zejména kryptoměnám. Mluví také o digitálním nomádství a práce odkudkoliv.
  • Na volné noze (Robert Vlach) - rozhovory s nezávislými profesionály, kteří svoji práci dělají na špičkové úrovni

To nejlepší ze zahraničí

  • GaryVee show (Gary Vaynerchuk) - Ten největší nakopávač, který ti řekne “Na nic nečekej a prostě to udělej. Běž do akce!”
  • Smart Passive Income (Pat Flynn) - kromě inspirativních příběhů tu najdeš know-how především z online marketingu a podnikání.

Co audioknihy?

Jasně, jedna věc jsou podcasty a druhá knihy. Nemáš čas si vzít do ruky papír a prostě se začíst? Jako vášnivý čtenář samozřejmě nedám dopustit na samotný papír ale audioknížka je také možnost, jak využívat čas efektivněji. Doporučuji stáhnout do svého telefonu Audiotéku. Čítá velký seznam ať už zdarma, tak placených titulů.

Něco málo pro ty, kteří přeci jen rádi čtou

Každý máme pár oblíbených magazínu, či blogů, ke kterým se dřív nebo později vracíme. Občas se stane že najdeme zajímavý článek na zdi Facebooku ale nemáme teď zrovna čas si jej přečíst. K tomu velice dobře slouží aplikace Pocket. Mějte ji v telefonu i ve svém počítači a když narazíte na zajímavý článek, jednoduše si ho uložte na později. Článek poté můžete číst i když nejste připojený k internetu.

Napište mi do komentářů tip na svůj oblíbený podcast a kde jej nejraději posloucháš :)