Jedna z nejčastějších otázek na kurzu Komplexní školení Instagramu je “Jak zveřejňovat příspěvky tak, aby se zachovala kvalita a fotky nebyly rozostřené.” Ne, že by se kvalita fotografií nějak výrazně zhoršila, ale slyším to všude kolem sebe: “Instagram ničí fotky. Dělám, co můžu, aby fotky byly super, ale jakmile je hodím na Instagram, tak je to hrůza.”

Ona to není úplně vina Instagramu, jako spíš neznalost určitých pravidel, které rozhodují o kompresi fotografií při jejich zveřejňování. Máme hned několik bodů, díky kterým zůstanou vaše fotky téměř stejně dobré jako před jejich zveřejněním. Takže ne, Instagram neničí fotky. To jen lidé je neumí správně exportovat.

1. Poměr stran a ořez

Připravte si správný poměr stran již v samotné postprodukci - 4:5 (portrétní), 16:9 (horizontální) a nebo v tradičním 1:1 (čtverec). Fotky nikdy neořezávejte v editoru Instagramu. Můžete je zpracovávat jednoduše v mobilních aplikacích jako VSCOSnapseed nebo v profesionálních editorech jako Adobe LightroomAdobe Photoshop (oba editory mají své mobilní aplikace).
Na obrázku níže vidíte ukázku ořezu v aplikaci VSCO.


2. Správné rozměry

Delší strana fotky by měla mít vždy 2048px. Jednoduše cvaknete fotku, nahrajete ji do editoru, zvolíte vhodný poměr stran, 2048px na delší stranu fotky a ta kratší se automaticky dopočítá. Ano, až takhle je to jednoduché :)) V obrázku níže si všimněte nastavení při exportu fotky v Adobe Photoshop.


3. Doostření

Při samotném zveřejňování na Instagramu můžete fotky doupravit pomocí manuálních úprav. Já tomu říkám “hejblátka”. Jedná se o úpravy jasu, kontrastu a dalších proporcí. Máme tu "hejblátko" Zaostřit, které dodá fotce patřičnou ostrost.Doostřete fotky alespoň o 5 až 20 bodů. Pokud se vám zdá ostrá příliš, vždycky můžete ubrat. Na obrázku níže vidíte ukázku doostření v záložce Upravit při zvěřejňování příspěvku v mobilní aplikaci Instagram.


Tohle je naprostý základ, který dělám vždy, jakmile zveřejňuji fotky do feedu. Spoustu dalších triků a vychytávek probíráme se studenty na kurzu Komplexní školení Instagramu. Mrkněte, jak tento kurz hodnotí jeho absolventi a pokud vás tahle oblast zajímá, rád vás uvidím na školení :))