Když na sobě pracujete, lidé si toho všimnou: Rozhovor s Patrikem Komůrkou

Ahoj Patriku, rád tě zase vidím, jak se máš a kde teď pracuješ?

Ahoj, taky tě rád vidím. Mám se líp než jsem čekal, že se budu mít :D. Od ledna pracuji jako junior Back-end developer a minulý týden jsme se s přítelkyní přestěhovali do bytu, který je asi kilometr od mé práce. Mám opravdu nejkomfortnější podmínky, jaké jsem si jen mohl přát.

To moc rád slyším, netrvalo ani měsíc a už ses nám ozval, že jsi našel práci. Jak ses k této pozici dostal?

Už během kurzu jsem si naprogramoval životopis a pokukoval po různých nabídkách zaměstnání. Nejvíce mě táhlo samozřejmě PHP a databáze. Hned po kurzu jsem poslal CV asi do 5 firem. Ale jelikož nám kurz končil 10 dní před vánoci, tak byla jen malá naděje že by se někdo ozval. Naštěstí asi týden na to se mi ozval Pepa, říkal že mluvil s jedním bývalým absolventem, který po kurzu nastoupil jako programátor do firmy tady v Praze a že by se jim hodil ještě někdo šikovný a snaživý. Takže jsem dostal kontakt a ihned jsem volal. Domluvil jsem si pohovor na začátek nového roku a vzápětí jsem nastoupil.

To je užasný. Na stupnici od "Moje noční můra!" až po "Je tohle ráj?", jak moc jsi spokojený se svým novým zaměřením?

Samozřejmě je to super, ale nebudu říkat, že to není občas těžký. Ale čím déle to člověk dělá, tím je to snadnější. Ze začátku jsem si myslel, že pochopit tolik věcí naráz je nad lidské schopnosti, ale netrvalo dlouho a všechny nástroje a praktiky jsem jsi osvojil. Co mi dříve trvalo hodinu, teď zvládnu za pár minut. Je to opravdu dobrý pocit vidět, o jak velký kus jsem se posunul za tak krátkou dobu.

Na co tě náš kurz připravil a jaké jiné věci ses musel doučit sám?

Z kurzu jsem využil snad všechno od HTML/CSS přes PHP, SQL, XML, jQuery, AJAX, atd..., co jsem se musel doučit tak framework Nette. Měli jsme s tebou to školení na Laravel který bylo super, ale když jsem tam pak přišel a hodili přede mne kód eshopu v Nette trošku jsem se v tom ztrácel. Také jsem se musel naučit používat verzovací systémy pro lepší práci v týmu.

Práce programátora není jednoduchá, ale za to hodně odměňující. Jaké vlastnosti by měl, podle tvých zkušeností, člověk ovládat, aby byl v této branži dobrý?

Tak určitě se hodí špetka trpělivosti, nějaká ta vytrvalost a samozřejmě schopnost orientovat se v kódu až dojde na nějakej ten “bug hunt". Hlavní je třeba si uvědomit, že se budete muset neustále rozvíjet a učit se nové věci. V práci neustále řeším problémy, se kterými jsem se ještě nikdy nesetkal.

Děkuju ti za rozhovor Patriku a přeju ti hodně úspěchů v kariéře, moc ti fandíme. Co bys na závěr chtěl vzkázat ostatním studentům, kteří jestě svoje vysněné místo hledají?

No určitě bych jim chtěl popřát hodně štěstí a hlavně to nevzdávejte. Každá firma hledá programátora s jiným profilem a zaměřením. Nustále hledejte nové možnosti a udržujte si vaše cenné vědomosti vždy dobře naostřené. Měj se fajn Tondo, sejdeme se zase někdy na pivku ;)