Rozhodl se oživit si svůj starý sen a udělal dobře: Rozhovor s Patrikem Hetfleišem

Ahoj Pratriku, rád tě zase vidím. Vypadáš spokojeně, pochlub se mi s tím, kde teď pracuješ a na jaké pozici působíš?

Ahoj, díky za pozvání. Momentálně pracuji ve veřejném výzkumném ústavu v IT oddělení, kde působím jako Webmaster. Starám se o několik webů, kóduji nové funkcionality a dále navrhujeme a konfigurujeme nový rezervační systém.

 

Začal jsi zde pracovat hned po kurzu programátora?

Asi 14 dní po kurzu jsem nastoupil jako PHP programátor do jedné fin-tech firmy. Bylo zajímavé vidět největší finanční instituce z druhého pohledu, ale po krátké době jsem zjistil, že mě láká spíše tvořit nové věci a aby moje práce byla více vidět, než jen opravovat chyby v aplikacích, takže jsem se poohlédl jinde. Ta práce poté už je ta současná. Přesto jsem zde nedávno nabyl dojmu, že jako Webmaster neprogramuji tolik, jak bych chtěl, takže jsem si k tomu našel druhý job - PHP developer na půl úvazku. A tato práce mě tak moc baví, že tam teď o prázdninách přecházím úplně. A jsem za to hrozně rád, že jsem vlastně chvíli sám sebe hledal, protože teď už vím přesně, co chci dělat. Ta práce je navíc plně z domova, respektive odkudkoliv, což je naprostá fantazie – absolutní nezávislost a volnost, avšak žádná flákačka.

 

Koukám, že sis vyzkoušel práci programátora i webmastera. To je opravdu úžasné. Jaké máš plány do budoucna? 

Určitě chci zůstat u PHP a dál se v tom rozvíjet, poznat frameworky a další nástroje. A hlavně tvořit, tvořit a tvořit. Do roka bych chtěl začít s nějakou svoji webovou aplikací. To je právě ta výhoda, v IT jsou neomezené možnosti – můžeš třeba naprogramovat plugin a prodávat ho.

 

Kdy sis poprvé řekl, že by tě programování mohlo naplňovat? Co tě nakonec přimělo rozhodnout se absolvovat kurz a získat základy?

Programování jsem si začal všímat už na základní škole, přišlo mi to hodně zajímavé. Bohužel nebyl prostor se tomu věnovat nějak intenzivně, tak jsem si jen zkoušel různé věci ve volném čase. Teď to je přesně rok, co jsem ale nakonec praštil do stolu a řekl jsem si, že bych přeci měl spojit příjemné s užitečným. Absolvoval jsem proto u vás oba kurzy (HTML+PHP) a díky tomu se nyní konečně živím tím, co mě baví. S klidem můžu říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě.

 

Jaké rady by jsi rád předal budoucím studentům našeho kurzu. Pomohlo ti něco konkrétního u pohovorů?

Vřele doporučuji po každém dni na kurzu si hodinku doma sednout a projít si probranou látku, případně si dané úlohy zkusit i znovu sám. A ideálně tam nasekat co nejvíce (samozřejmě neúmyslných) chyb a pak je postupně opravovat. Podle mě je to nejlepší způsob, jak pochopit, co jak funguje. Jinak na pohovorech mi pomohlo to, že jsem na kurzu získal základní znalosti napříč všemi souvisejícími technologiemi – tento rozhled firmy oceňují.

 

Děkuju ti za tento suprový rozhovor. Mám z tebe ohromnou radost a přeji ti hodně zábavy v kariéře. Chceš čtenářům na závěr ještě něco vzkázat?

Na závěr bych chtěl studentům vzkázat, že s ohledem na současnou situaci na trhu práce se vůbec nemusí bát - uplatnění je po kurzu téměř jisté. V tomto oboru je velký nedostatek pracovníků (včera opět vyšel článek, že jich na českém trhu chybí 20 tisíc) a firmy počítají s tím, že junioři potřebují pomocnou ruku, takže obvykle pracují po boku zkušeného programátora. Už v prvních pracovních týdnech se v IT oboru dá získat velké množství zkušeností – a pak už to bude jenom lepší.

Díky moc, mějte se prima